Strona główna Aktualności Dnia Przewozisz towar wrażliwy? Będziesz zobligowany do posiadania lokalizatora

Przewozisz towar wrażliwy? Będziesz zobligowany do posiadania lokalizatora

1180
0
No Ratings Information Message

Przypominamy, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, który przewiduje wykorzystanie systemu satelitarnego w celu zwalczenia nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT i akcyzy. Oznacza to, że od września pojazdy przewożące towary wrażliwe będą zobligowane do udostępnienia swojej lokalizacji.

Projekt ustawy o monitorowaniu przewozu tzw. towarów wrażliwych rząd przyjął 24 stycznia 2017 roku. Ustawa umożliwia monitoring przewozu takich towarów jak: paliwa, susz tytoniowy i alkohol etylowy. Ustawa ma na celu walkę z tzw. szarą strefą, czyli m.in. ujawnienie przedsiębiorców, którzy unikają płacenia podatku VAT.

Zgodnie z nowelizacją, towary mają być nadzorowane elektronicznie za pomocą systemu satelitarnego GPS. Jak czytamy na stronie premier.gov.pl, wykorzystywane będą do tego nowe środki techniczne: lokalizator (telekomunikacyjne urządzenie końcowe wykorzystujące technologie pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych wraz z aplikacją nieodpłatnie udostępnianą przez Krajową Administrację Skarbową do zainstalowania na smartfonie lub tablecie) i zewnętrzny system lokalizacji (gromadzący dane geolokalizacyjne środka transportu przekazywane z zainstalowanego w nim  urządzenia wykorzystującego pozycjonowanie satelitarne i transmisję danych).

Za wyposażenie samochodu w odpowiedni lokalizator odpowiadał będzie przewoźnik, a kierowca będzie miał obowiązek włączenia go, kiedy tylko rozpocznie przewóz. W momencie rozładunku towarów lokalizator ma zostać wyłączony. Instalacja zewnętrznego systemu w pojeździe zwalnia kierowcę z powyższych czynności.

Kara w wysokości do 10 000 zł grozi przewoźnikowi za nieprzekazywanie aktualnych danych geolokalizacyjnych środka transportu do systemu monitorowania drogowego i brak lokalizatora w pojeździe. Z kolei za nieprawidłowe użytkowaniu lokalizatora kierujący może zostać obciążony mandatem w wysokości od 5000 do 7500 zł.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułSprawdź, gdzie będzie można zarezerwować wcześniej miejsce parkingowe
Następny artykułKolejne kontrole wagowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj