Strona główna Aktualności Dnia Przypominamy o obowiązku opłaty środowiskowej

Przypominamy o obowiązku opłaty środowiskowej

3016
1
5/5 (3)

Przypominamy, że tylko do 31.03.2018 r. można rozliczyć opłatę środowiskową za rok 2017.

Jak to zrobić? Najprościej skorzystać z jednego z kalkulatorów on-line lub specjalnej aplikacji dostępnej na Ekoportalu, któremu patronuje Ministerstwo Środowiska:

http://www.ekoportal.gov.pl/informacja-o-srodowisku/aplikacja-oplaty/

W przypadku branży transportowej, rozliczamy tylko i wyłącznie paliwo spalane na terenie Polski i nie ma znaczenia, w którym kraju tankujemy.

Jeżeli okaże się, że suma, którą wyliczyliśmy nie przekracza 800 zł, jesteśmy zwolnieni z uiszczenia opłaty środowiskowej, istnieje jednak obowiązek złożenia do Urzędu Marszałkowskiego specjalnego wykazu.

W przypadku, gdy roczna wysokość opłaty nie przekroczy 100 zł, jesteśmy zwolnieni z dostarczenia ww. wykazu.

Każdy podmiot korzystający ze środowiska ma obowiązek prowadzić aktualizowaną co rok ewidencję danych zawierającą informacje o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat.

Nie przewidziano taryfikatora kar za brak uiszczenia opłaty środowiskowej, jednak w przypadku kontroli z Urzędu Marszałkowskiego i stwierdzenia naruszenia w tej kwestii, organ może nałożyć karę administracyjną w wysokości od 20 do 5000 zł. Kara nakładana jest również w przypadku wniesienia opłaty lub sprawozdania po terminie. Ponadto, jeśli opłata zostanie źle naliczona, Marszałek w formie decyzji może określić kwotę, którą przedsiębiorca będzie musiał dopłacić.

Każdy przedsiębiorca, który w poprzednich latach nie wywiązał się z obowiązkowego złożenia sprawozdania i/lub wniesienia opłaty za korzystanie ze środowiska, może w każdym momencie tego obowiązku dopełnić. Należy jednak pamiętać, że oprócz uiszczenia opłaty, jesteśmy zobowiązani pokryć również odsetki wynoszące 13% w skali roku.

  1. Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska – t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 519 ze zm.
  2. Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce – Dz.U. z 2012 r., poz. 1342 ze zm

Więcej informacji uzyskają Państwo dzwoniąc pod numer telefonu:

(12) 637 24 57.

 

Adriana Kominowska

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKREPTD – bardzo poważne naruszenia (BPN) – #5
Następny artykułKontrowersyjne orzeczenie sądu z 2017 r. dotyczące mocowania ładunku

1 KOMENTARZ

  1. Odnośnie obszaru na którym jest spalane paliwo słyszałem różne opinie. Raz że tylko paliwo zakupione na terenie RP, inni twierdzą że każde tankowanie. Państwo twierdzą że tylko spalone na terenie RP. A co z reportami to KOBIZE? Będą identyczne? Też tam powinno się raportować paliwo spalone na terenie RP tylko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj