Strona główna Aktualności Dnia Skąd fundusze na budowę autostrad?

Skąd fundusze na budowę autostrad?

125
UDOSTĘPNIJ

zdj. autostradaW latach 2014-2020 w ramach przyszłej perspektywy finansowej UE GDDKiA zamierza budować tylko drogi ekspresowe i obwodnice. Powstaje pytanie, jak zostaną sfinansowane inwestycje związane z powstaniem autostrad.

Największe zainteresowanie wzbudza sposób finansowania odcinka A1 z Tuszyna do Pyrzowic. Zgodnie ze słowami Lecha Witeckiego, szefa GDDKiA, 120 km tej trasy ma powstać jako zadanie spółki specjalnego przeznaczenia, która zostanie powołana.

Magdalena Jaworska, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad mówi, że pomysł stworzenia takiej spec spółki stanowi wynik wspólnych poszukiwań z Eurostatem. Takie rozwiązanie sprawi, że projekt będzie pozabilansowy. Dotychczasowe wytyczne Eurostatu nie pozwalały znaleźć żadnej formuły powszechnie znanego PPP, która byłaby pozabilansowa.

Proponowany mechanizm finansowy godzi interesu Eurostatu, polskiego ministra finansów oraz Komisji Europejskiej. – To jest projekt, który jeszcze nigdzie w Europie nie został zrealizowany i to jest skutek bardzo trudnych negocjacji i rozmów Eurostatu, w których uczestniczyła między innymi dyrektor Jaworska, przedstawiciele GUS i przede wszystkim przedstawiciele ówczesnego ministerstwa Transportu – mówi Lech Witecki.

Dodaje, że zanim uda się zrealizować powyższy pomysł, konieczna jest zmiana ustawy. To Eurostat precyzyjnie zdefiniował w swoich przepisach to, jak taka specjalna spółka powinna funkcjonować, aby realizowana inwestycja nie była zaliczana do długu publicznego.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

AUDYTYpraca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ