Strona główna Aktualności Dnia Symulacja karambolu, czyli ćwiczenia ratownicze

Symulacja karambolu, czyli ćwiczenia ratownicze

158
UDOSTĘPNIJ

Symulacja karambolu na Południowej Obwodnicy Warszawy to pierwsze na tej ważnej drodze ćwiczenia służb ratowniczych na tak dużą skalę! W najbliższy piątek 9 maja Policja, straż pożarna, ratownicy medyczni i służby drogowe sprawdzą umiejętność zarządzania akcją ratowniczą na drodze szybkiego ruchu. Akcja ma związek z obchodami 10-lecia Polski w UE oraz przypadającymi w tym dniu obchodami Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Organizatorem wydarzenia jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we współpracy z GDDKiA.

Karambol na węźle Opacz na Południowej Obwodnicy Warszawy. Na stojącą grupę samochodów najechały kolejne. Bilans: 5 rozbitych aut i 15 poszkodowanych. W jednym z samochodów doszło do rozszczelnienia baku, wskutek czego na jezdnię wyciekł olej napędowy. Trwa akcja ratunkowa“ – tak brzmiałyby doniesienia medialne, gdyby na Południowej Obwodnicy Warszawy faktycznie doszło do wypadku. Na szczęście to tylko ćwiczenia! Symulacja została przygotowana w oparciu o powyższą fabułę. W realizacji wykorzystano pięć rozbitych pojazdów. Role poszkodowanych odgrywa grupa statystów ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i Warszawskiej Akademii Medycznej.

W akcji ratowniczej wezmą udział jednostki straży pożarnej (w tym ratownictwa chemicznego), policji oraz służby drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ze względu na liczbę ofiar, pomoc medyczna udzielana będzie w specjalnie rozstawionym namiocie, a najcięższe ofiary transportowane będą śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ogólnodostępne ćwiczenia, zorganizowane w ramach obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej oraz Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbędą się 9 maja 2014 r. (piątek) w godzinach od 11.00 do 12.00 na Południowej Obwodnicy Warszawy (S2/S8) na zamkniętym dla ruchu fragmencie węzła Opacz.

Pojawią się samochodowe wraki, zakrwawione ofiary, ratownicy medyczni udzielający pierwszej pomocy, straż pożarna rozcinająca zgniecione wozy i policja nadzorująca miejsce zdarzenia. Szokujące obrazy mają przemówić do wyobraźni wszystkich użytkowników dróg. Jednocześnie dla służb ratunkowych stanowią okazję do ćwiczeń.

 
Źródło: GDDKiA

AUDYTYpraca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here