Strona główna Aktualności Dnia UK: większe kary za rozmowy w czasie jazdy

UK: większe kary za rozmowy w czasie jazdy

897

Za korzystanie z telefonu będzie grozić między innymi kara 200 funtów grzywny oraz 6 punktów karnych, a także konieczność powtórnego zdawania egzaminu, jeśli wykroczenie popełni świeżo upieczony kierowca.

Komisarz odpowiedzialny za ruch drogowy w Walii oraz West Midlands oświadczył, że zamierza podjąć działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze poprzez ograniczenie możliwości korzystania z telefonów komórkowych przez kierowców ciężarówek i autokarów.

Planowane jest stworzenie kodeksu normującego zasady korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, podczas prowadzenia pojazdów. Wśród nowych przepisów ma się pojawić między innymi kara 200 funtów grzywny oraz 6 punktów karnych za korzystanie z telefonu, a także konieczność powtórnego zdawania egzaminu, jeśli wykroczenie popełni świeżo upieczony kierowca. Za popełnienie wykroczenia po raz kolejny, kierowcy staną przed sądem, w konsekwencji czego mogą otrzymać karę w wysokości 1000 funtów oraz sześciomiesięczny zakaz prowadzenia pojazdu.

Bieżący kodeks uwzględnia karę grzywny (100 funtów i 3 punkty karne) nakładaną za korzystanie z telefonu komórkowego, jednak jego niewielka skuteczność zmusza władze do zaostrzenia przepisów, które mają wejść w życie w pierwszej połowie 2017 roku.

Duży procent wypadków drogowych wśród kierowców zawodowych, spowodowany jest korzystaniem z urządzeń mobilnych w czasie jazdy. Należy pamiętać, że przyczyniają się do tego często spedytorzy oraz właściciele firm, wymagając od swoich kierowców kontaktowania się w trakcie jazdy.

Członkowie Freight Transport Association są zdania, że zwiększenie kar za tego typu wykroczenia jest konieczne, aby zmniejszyć ilość wypadków i zapewnić bezpieczeństwo na drogach.

 

Źródło: etransport.pl

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy