Strona główna Aktualności Dnia Upływa termin opłaty środowiskowej!

Upływa termin opłaty środowiskowej!

342
5/5 (9)

Jak to zrobić? Najprościej skorzystać z jednego z kalkulatorów on-line lub specjalnej aplikacji dostępnej na Ekoportalu, któremu patronuje Ministerstwo Środowiska:

http://www.ekoportal.gov.pl/informacja-o-srodowisku/aplikacja-oplaty/

W przypadku branży transportowej, rozliczamy tylko i wyłącznie paliwo spalane na terenie Polski i nie ma znaczenia, w którym kraju tankujemy.

Jeżeli okaże się, że suma, którą wyliczyliśmy nie przekracza 800 zł, jesteśmy zwolnieni z uiszczenia opłaty środowiskowej, istnieje jednak obowiązek złożenia do Urzędu Marszałkowskiego specjalnego wykazu. W przypadku, gdy roczna wysokość opłaty nie przekroczy 100 zł, jesteśmy zwolnieni z dostarczenia ww. wykazu. (art. 289 ustawy – Prawo ochrony środowiska).

Każdy podmiot korzystający ze środowiska ma obowiązek prowadzić aktualizowaną co rok ewidencję danych zawierającą informacje o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat.

Nie przewidziano taryfikatora kar za brak uiszczenia opłaty środowiskowej, jednak w przypadku kontroli z Urzędu Marszałkowskiego i stwierdzenia naruszenia w tej kwestii, organ może nałożyć karę administracyjną w wysokości od 20 do 5000 zł. Kara nakładana jest również w przypadku wniesienia opłaty lub sprawozdania po terminie. Ponadto, jeśli opłata zostanie źle naliczona, Marszałek w formie decyzji może określić kwotę, którą przedsiębiorca będzie musiał dopłacić.

Stawki opłat z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza obowiązujące w roku 2019 ogłoszono w obwieszczeniu Ministra Środowiska z dnia 3 października 2018 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2019.

Wykazy za lata 2016-2017 należy sporządzić zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 lutego 2014 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Wykazy za rok 2018 sporządzamy zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat.

Informacje na temat opłat za korzystanie ze środowiska znajdują się również na stronie biznes.gov.pl.

Adriana Kominowska

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here