Ustawa wprowadzająca usługę EETS upraszczającą poruszanie się po drogach płatnych Unii Europejskiej trafi do podpisu Prezydenta.
Sejm głosował w piątek 13 maja br. nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym. Poprawki w większości miały charakter doprecyzowujący.
Nowelizacja wdraża do polskiego prawa unijne przepisy dotyczące europejskiej usługi opłaty elektronicznej (EETS). Dzięki niej, kierowcy podróżujący po drogach Unii Europejskiej objętych elektronicznym poborem opłat będą mogli płacić za przejazd za pomocą jednego urządzenia pokładowego.
Usługa EETS jest uzupełnieniem krajowych usług opłaty elektronicznej w państwach UE. To od decyzji kierowcy będzie zależało, czy skorzysta z usług świadczonych przez dostawców EETS oraz z którym z usługodawców zawrze umowę. Jedna umowa obowiązywałaby na całym obszarze EETS, w tym Polski. Kierowca korzystający z usługi będzie dostawał tylko jedno rozliczenie.
Urządzenie pokładowe umieszczane w samochodach będzie musiało być interoperacyjne, zdolne do komunikowania się między systemami elektronicznego pobierania opłat różnych podmiotów pobierających opłaty na obszarach EETS. Na terenie naszego kraju usługa ta będzie obowiązywała na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, objętych systemem viaTOLL.
Zarządca dróg krajowych będzie musiał zawrzeć umowy z dostawcami usługi EETS. Opłaty wpływające za jej pośrednictwem, jak do tej pory, będą wpływały na konto Krajowego Funduszu Drogowego.
Przyjęte regulacje nie wpływają na wysokość pobieranych opłat. Z ich uchwaleniem nasz kraj spóźnił się o blisko 4 lata – przepisy o EETS miały być uchwalone do października 2012 roku.
Źródło: rynekinfrastruktury.pl