Strona główna Aktualności Dnia Uwaga na kontrole emisji spalin – mandat do 500 zł

Uwaga na kontrole emisji spalin – mandat do 500 zł

2451
5/5 (1)

Uwaga na kontrole emisji spalin. Policjanci coraz częściej kontrolują emisję spalin w pojazdach, a kontrole te będą zdarzać się coraz częściej.

Uwaga na kontrole emisji spalin

Przez dziesięciolecia kierowcy nie tylko w Polsce, ale i praktycznie na całym świecie przyzwyczajeni byli, iż drogowe kontrole dotyczyły stanu technicznego pojazdu, dokumentacji i (sporadycznie) trzeźwości kierowcy. Tymczasem od kilku już lat drogowcy coraz częściej sprawdzają także wpływ pojazdu na środowisko. Kontrole emisji spalin są coraz częstsze, a trend ten będzie coraz powszechniejszy.

Jak policja bada emisję spalin w pojazdach?

W przypadku samochodów benzynowych sprawa jest bardzo prosta. Po prostu przedstawiciele „drogówki” przykładają do rury wydechowej specjalną sondę, która bada i dokonuje pomiaru emisji spalin. Już po kilku sekundach takiego badania sonda podaje wynik, który wskazuje, czy emisja spalin konkretnego, badanego pojazdu zgodna jest z dopuszczalnymi normami czy też przekracza je. Sonda bada ilość tlenku węgla, dwutlenku oraz węglowodorów.

W przypadku pojazdów z silnikami Diesla policja zbada spaliny urządzeniem zwanym dynomierzem. Jest to po prostu badanie przejrzystości spalin i na tej podstawie ocenia się, czy normy emisji są zachowane czy przekroczone.

Co wpływa na poziom emisji spalin w pojazdach?

Pamiętajmy, iż starsze pojazdy produkowane były bez takiej dbałości o niską emisję, jaka dziś w produkcji nowych aut jest już po prostu standardem. Im więc starszy pojazd, tym większe ryzyko przekroczenia norm. Drugim czynnikiem, który może mieć wpływ na poziom emitowanych do środowiska spalin jest sprawność pojazdu. Warto więc regularnie badać pojazd w stacjach diagnostycznych i na bieżąco, sumiennie dokonywać wszelkich napraw, pamiętając o katalizatorach. Dbać trzeba także o regularną wymianę wszelkich filtrów w pojazdach.

Co grozi za przekroczenie norm emisji spalin w samochodach?

Jeśli pojazd, którym się poruszamy, przekracza normy emisji, grozi nam nie tylko wysoki mandat do 500 zł. Przede wszystkim musimy liczyć się także z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego! Jeśli więc nie w trosce o środowisko, to w trosce o własny portfel i dalszą możliwość prowadzenia pojazdu – warto dbać o niską emisję.

 

Malina Wąsowska

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here