Strona główna Zatrudnienie i pracownicy Wady i zalety pracy tymczasowej – praktyczny poradnik dla pracownika

Wady i zalety pracy tymczasowej – praktyczny poradnik dla pracownika

2765
0
5/5 (1)

JEŚLI NIE LUBISZ ZAŁATWIAĆ FORMALNOŚCI URZĘDOWYCH

Agencja Pracy Tymczasowej załatwia za pracownika wszystkie formalności związane z zatrudnieniem, od znalezienia odpowiedniego pracodawcy użytkownika, poprzez rekomendowanie kandydata do firmy, aż po kwestie kadrowe i płacowe oraz rozliczenia z fiskusem. Ponieważ osoba pracująca za pośrednictwem Agencji, zatrudniona jest na mocy polskiej umowy o pracę, zaliczki podatku dochodowego są odprowadzane do właściwego polskiego urzędu skarbowego a składki ubezpieczenia społecznego trafiają do ZUSu. Praca przez Agencje to najprostszy sposób na zatrudnienie za granicą i w Polsce bez konieczności załatwiania tam biurokratycznych formalności.

ELASTYCZNE GODZINY PRACY

Jeśli nie przepadasz za pracą przez 8 godzin, 5 dni w tygodniu, przez 12 miesięcy w roku – praca tymczasowa jest dla Ciebie. Jeśli lubisz intensywnie pracować i intensywnie odpoczywać – praca tymczasowa może być dobrym rozwiązaniem. Pracując intensywnie przez 3 miesiące i odkładając zarobione środki, możesz odpocząć po powrocie z zagranicznego kontraktu i zregenerować przez miesiąc lub kilka, bez obaw o stan konta. A jeśli jesteś dobrym specjalistą, praca przez agencję pracy tymczasowej szybko się dla ciebie znajdzie.

WADY – Praca tymczasowa ma też swoje wady, zanim zaaplikujesz sprawdź czy ten rodzaj umowy jest dla Ciebie.

PRACA TYMCZASOWA NIE DAJE POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA

Jako pracownik oddelegowywany do projektu, nie masz możliwości ingerowania w przebieg projektu. To oznacza, że jeśli pracodawca użytkownik zakończy prace wcześniej lub zrezygnuje z usług pracownika tymczasowego – ten jest zobowiązany do powrotu do kraju. Specyfika pracy tymczasowej powoduje, że nie znasz daty kolejnego wyjazdu, natomiast jeśli jesteś dobrym specjalistą, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz pracę ponownie.

PRACOWNIK TYMCZASOWY MOŻE MIEĆ PROBLEM Z UZYSKANIEM KREDYTU

Ponieważ pracownik tymczasowy zawiera umowę o pracę tymczasową jego czas trwania pracy to 18 miesięcy na przestrzeni 3 lat. A to oznacza, że bank nie może określić, kiedy będzie pracował i czy zachowa płynność finansową, pozwalającą na udzielenie i spłacenie kredytu. I tu oczywiście sytuację można rozwiązać za pomocą poręczenia finansowego lub też zaświadczenia o posiadania oszczędności na koncie bankowym, ale faktycznie, w takiej sytuacji ubieganie się o pożyczkę lub kredyt gotówkowy może być dużo bardziej skomplikowane.

PRACOWNIKA TYMCZASOWEGO WYJEŻDŻAJĄCEGO ZA GRANICĘ CZĘSTO NIE MA W DOMU

Pracownik tymczasowy, wyjeżdżając na zagraniczny kontrakt, godzi się na opuszczenie rodziny i życie na czasowej emigracji. Jeśli jesteś gotowy na takie poświęcenie lub nie masz rodziny, ta praca może być satysfakcjonująca. Osoby rodzinne, mające silną potrzebę codziennego spędzania czasu z bliskimi, mogą mieć problem z zaakceptowaniem nomadycznego trybu życia. Warto przekonać się samemu, czy taki rodzaj pracy jest dla Ciebie atrakcyjny, tak jak już wcześniej wspominaliśmy, ma to też swoje plusy, po kilku miesiącach wytężonej pracy możesz sprawić sobie wakacje i zrekompensować bliskim swoją nieobecność.

Mateusz Nowak

Źródło: Work Express / aptserwis.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPowstaną mapy do autonomicznej jazdy?
Następny artykuł10 000 zł kary grozi przewoźnikowi za takie naruszenie
Pasjonat historii i podróży krótkoterminowych, bloger w PodrozowacNajlepiej.pl. Project Manager w VTS Project Sp. z o. o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj