Strona główna Aktualności Dnia Zakaz handlu alkoholem na stacjach benzynowych?

Zakaz handlu alkoholem na stacjach benzynowych?

188
UDOSTĘPNIJ

Jedną z propozycji rządu w sprawie zaostrzenia kar dla pijanych kierowców jest wprowadzenie od 2015 roku obowiązku posiadania w samochodzie alkomatu. To jednak nie koniec pomysłów rządzących. Grupa senatorów złożyła projekt przepisów, który miałby wprowadzić zakaz handlu alkoholem na stacjach benzynowych. – Nie chcemy prohibicji, ale chcemy zwrócić uwagę na profilaktykę i prewencję – mówił senator Kazimierz Jaworski (Polska Razem).

– Chcieliśmy, by teraz, przy uruchomieniu wrażliwości społecznej, rządu i premiera, zwrócić uwagę na to: połączenie stacji paliw, czyli kierowcy z profesjonalną, atrakcyjną reklamą, półkami uginającymi się od kolorowych butelek, nie działa korzystnie na trzeźwość – powiedział Jaworski.
Jak mówił, badania wskazują jednoznacznie, że dostępność alkoholu zwiększa jego spożycie, dlatego senatorowie chcą zwrócić uwagę na profilaktykę i prewencję. – Nie chcemy wprowadzić prohibicji, bo jest to niemożliwe, ale chcemy poważnie podejść do tematu – podkreślił.

Senator nie wyjaśnił jednak, na jakie badania się powołuje, ani tego, jakiej grupy dotyczy zwiększenie spożycia alkoholu. Zakaz handlu alkoholem na stacjach paliw nie sprawi też, że z ulic nagle znikną nietrzeźwi kierowcy. Tych, którzy powodują największe zagrożenie, czyli rozmyślnie wsiadający za kierownicę mimo pełnej świadomości o swoim upojeniu alkoholem, zakaz z pewnością nie powstrzyma.

Bez wątpienia sprawi natomiast, że spadną przychody stacji paliw, a to oznacza, że swoją stratę będą one musiały powetować sobie, podwyższając marżę na paliwo. Skutkiem wprowadzenia nowego przepisu byłoby więc podniesienie cen przy dystrybutorach.

Zgodnie z prawem Senat może przekazać projekt do Sejmu po przyjęciu w tej sprawie uchwały. Pod projektem, oprócz Jaworskiego, podpisali się również: Jan Rulewski (PO), Włodzimierz Cimoszewicz (Koło Senatorów Niezależnych), Maciej Klima (PiS), Jan Filip Libicki (PO), Rafał Muchacki (PO), Stanisław Iwan (PO), Ryszard Bronisławski (PO), Mieczysław Gil (PiS), Jarosław Obremski (Koło Senatorów Niezależnych), Tadeusz Kopeć (PO).

Źródło: moto.wp.pl

AUDYTYpraca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ