Strona główna Aktualności Dnia Zakazy prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec, czyli o karach dla polskich kierowców...

Zakazy prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec, czyli o karach dla polskich kierowców w Niemczech

51801
69
4.2/5 (5)

Zakazy prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec. W ostatnich latach w Niemczech polscy kierowcy bardzo często otrzymują za wykroczenia drogowe oprócz kar pieniężnych również zakazy prowadzenia pojazdów na terenie naszego zachodniego sąsiada. Niewiele osób wie, że ponowna jazda na terytorium Republiki Federalnej Niemiec przez kierowców spoza Niemiec jest dozwolona jedynie po wyrażeniu zgody przez organ niemiecki, nawet jeśli upłynął okres zakazu jazdy.

Zakazy prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec

 Za jazdę bez uprawnień grozi nawet kara do 1 roku pozbawienia wolności. Kancelaria Prawna Viggen sp.j. pracowała już kilkakrotnie nad sprawami kierowców, którzy zostali zatrzymani i przekazani do aresztu za fakt, że jeździli bez uprawnień. Podstawowym błędem kierowców jest nieprzesłanie do Niemiec prośby o ponowne dopuszczenie do możliwości prowadzenia pojazdu na terenie Niemiec oraz wyjazd do naszego zachodniego sąsiada bez uzyskania powyższej zgody.

Przestrzegamy kierowców, którzy mieli kiedyś w przeszłości problem z organami niemieckimi, które orzekły zakaz prowadzenia pojazdów. Więcej informacji w tym temacie wkrótce na portalu www.jazdaprawna.pl.

Przykładowymi naruszeniami, za które można uzyskać zakaz prowadzenia pojazdów są:

1. Przekroczenie prędkości o ponad 31 km/h przy strefie ograniczenia prędkości do 30 km/h

2. Zawracanie/cofanie na autostradzie i parkingach przy autostradach

3. Jazda pod wpływem alkoholu powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu lub pod wpływem narkotyków

4. Przejazd na czerwonym świetle przy niestrzeżonym przejeździe kolejowym

5. Dwukrotne przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ciągu roku o co najmniej 26 km/h

6. Przejazd na czerwonym świetle wraz z uszkodzeniem innych pojazdów

7. Nieustąpienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu (np. karetce pogotowia ratunkowego albo radiowozowi policji) podczas korku na autostradzie wraz ze stworzeniem zagrożenia bądź spowodowaniem szkody.

Informacje opracowała Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKREPTD – bardzo poważne naruszenia (BPN) – #28
Następny artykułUtrudnienia na przejściu granicznym

69 KOMENTARZE

 1. Dostałem fotkę z niemieckiego foto radaru kara to 320€ i zakaz prowadzenia przez okres 1 miesiąca mandat karny opłaciłem co z tym zakazem prowadzenia Niemcy chcą bym odesłał prawo jazdy na okres 1 miesiąca co mi grozi jeśli tego nie zrobię….?

  • Cześć
   Napisz pismo do Niemiec do tej instytucji która ci to pismo przysłała ( najlepiej pocztą i skan mailem) do tego zrób ksero prawa jazdy w kolorze i najlepiej potwierdź w wydziale komunikacji u siebie że kopia zgodna z oryginałem
   W piśmie napisz że jesteś kierowcą w Polsce i musisz mieć dokument i musisz podać datę od kiedy do kiedy bierzesz karę i musisz czekać na odpowiedź

  • Nic Ci nie grozi bo to nie jest organ który go wydał
   Napisz im,ze zgubiles proste a dodatkowo wyslij okres w ktorym nie chcesz jezdzic przez misiac na pismie

 2. Okres na odesłanie prawka to 4miesiace i jusz ten czas upłynoł czy bedom z tego jakieś konsekwencje bo prawka nie odesłalem

  • Będziesz miał problem jak Cię zatrzyma niemiecka policja. Jest to traktowane jak jazda bez uprawnień. Chyba że odpuścili sobie. Żadnego prawa jazdy im nie oddajesz. Jest tam podany numer telefonu i mail. Trzeba znać niemiecki. Dopiero co dzwoniłem bo dali mi zakaz na miesiąc. Podajesz daty od kiedy do kiedy chcesz zakaz i tyle. Za jakiś czas przyślą potwierdzenie. Obcokrajowcom nie mają prawa zabrać prawa jazdy. Nsnten temat jest na internecie mnóstwo bzdur.

  • A co zrobić jak miałem 8 w przedziale 5 lat z czego 6 mi spadło a policja mnie zatrzymała i mam dalej zakaz i to całkowity prowadzenia pojazdów

 3. Chce wybrac termin zakazu za dwa miesiące, jak to się ma do odesłania prawka? Teraz czy później?
  Przez ten okres do rozpoczęcia zakazu mogę normalnie się poruszać czy jestem w jakiś sposób 'naznaczony’?

 4. Witam wszystkich w 2014 roku w maju dostałem zakaz poruszania się po niemczech za punkty karne w trakcie pozmienialy się przepisy i ilość punktów. Moje pytanie czy po 5 latach mogę się poruszać po niemczech czy w razie kontroli będę narażony na jakieś konsekwencje związane z punktami które kiedyś dostałem czy po tym czasie już punkty i zakaz się przedawnily?

 5. Syn jechał pod wpływem marihuany. Został skontrolowany przez policję w Niemczech, zapłacił mandat, miał zatrzymane prawo jazdy, oddał je, po miesiącu odzyskał. Teraz kolejny problem – MPU. Dostał wezwanie do badań, do zapłaty za nie i do odesłania (znów) prawa jazdy w oryginale. Co grozi mu, jeśli do tego nie przystąpi lub – czy może takie testy zrobić w Polsce? Gdzieś czytałam, że Niemcy robią je u nas w kraju, czy on też może zrobić to tutaj?

 6. Witam. Mężowi 2 lata temu zatrzymano prawo jazdy w Pl za jazdę pod wpływem alkoholu. Miesiąc temu podczas kontroli drogowej policja niemiecka zatrzymała nas, powiedzieliśmy, że mąż zapomniał pj. Policja niemiecka sprawdziła męża, wyszło, że pj jest zatrzymane. Teraz przyszło pismo do męża i do mnie z policji.
  Pytanie :co mu grozi? Co mi grozi? Czy Polska zostanie poinformowana o tym zdarzeniu?

  • Podpinam sie pod pytanie. U mnie ta sama sytuacja. Maz ma zabrane prawo jazdy w pl za alkohol. Mieszkamy w De, jechal w święto w Boze Cialo do pracy bo pracuje u Turka a ci pracuja mimo ze w calym kraju dzien wolny. Mial kontrol, powiedzial ze zapomnial prawa jazdy plus za duze felgi nie wpisane w dowod rej. Przyszly dwa mandaty po 100€ dla niego i dla mnie zostaly zaplacone, zrobiono nowy tüv ze specyfikacja na owe felgi, zlozono dokumenty w kfz, wpis do dowodu rej., jako wlasciciel samochodu bylam z papierami na komisariacie wszystko zalatwilam. Po miesiacu pismo przyszlo ze jak nie odesle informacji w ciagu 7 dni o nr prawa jazdy lub ksero to zaloza mu sprawe karna za jade bez uprawnien. Jak teraz zalatwic ta sprawe? Odpisac ze nie posiada prawa jazdy i poprostu sie przyznac brac adwokata czy czekac ?

 7. zakaz na miesiąc prowadzenia samochodów
  mialam wyznaczyć termin
  wyznaczyli termin sami
  w tym czasie prowadziłam samochód
  co teraz zrobić??

 8. Witam serdecznie. W 2012roku straciłem za alkohol prawo jazdy w Niemczech. Dostałem 6miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów w Niemczech i 1400euro kary. Prawo jazdy przecięto i odeslano do polskiego urzędu. Zrobiłem wtórnik i po upływie kary jeździłem nadal po Niemczech. Dostawałem mandaty, miałem masę kontroli, raz miałem miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów. Odesłałem prawo jazdy do urzędu. Otrzymałem je z powrotem po uplynieciu kary. W 2018 roku podczas rutynowej kontroli policjant powiedział że mam zakaz prowadzenia pojazdów w Niemczech. A teraz będę miał sprawę w sądzie. Mam pytanie co zrobić i jaka ewentualnie będzie kara?

   • Też mam taką sytuację, w 2013 zabrali mi prawko, od tamtej pory kontrolę mandaty i wszystko ok, dziś miałem kontrolę okazuje się że mam zakaz… Jakby któreś z Was wiedziało z tym zrobić proszę o kontakt 664695320

    • Przyszykujcie sobie pare tysięcy euro. Nie zapomnijcie o prawniku. Niestety mojego kolegi ojciec właśnie jest po rozprawie w niemczech do zapłacenia prawie 8 tysięcy euro. Polskie służby mają wszystkie dane o kierowcach złapanych w unii. Prawo europejskie o przekazywaniu informacji przez wydziały porządku publicznego i organy ścigania. Niestety.

 9. Witam, 2 lata temu zostałem zatrzymany pod wpływem alkoholu powyżej 1 promil,zatrzymali mi prawo jazdy lecz później odesłali do domu otrzymałem tylko pismo o tymczasowym zakazie jazdy i od tamtej pory cisza
  Nie przysłali mi nawet mandatu.

 10. Witam miałem 1rok zakazu prowadzenia pojazdów na terytorium Niemiec zakaz się skończył w sierpniu myślałem że mogę już jeździć a tu nie ma takiej opcji.napisalem wniosek do sądu niemieckiego o wydanie decyzji o pozwolenie na kierowanie pojazdem i dostałem odpowiedź że do póki nie zapłacę grzywny do sądu niemieckiego nie wydają tej decyzji więc jeśli zatrzymają mnie za kierownicą w Niemczech to idę siedzieć dla pocieszenia dodam za każdy dzień więzienia odpisują 50euro od grzywny. Więc panowie nie macie decyzji nie kierujcie bo jeszcze więcej problemów pozdrawiam

 11. Cześć wszystkim, przekroczyłem prędkość o 41 chcą wstrzymać mi uprawnienia na jeden miesiąc, w jaki sposób dostarczyć im to prawo jazdy ?

 12. Witam dostałem wczoraj mandat 80 euro za przekroczenie prędkości o 21 km/h w terenie zabudowanym, prowadziłem nie swoje auto, jest adnotacja aby mandat przepisać na siebie czy grozi mi zakaz wjazdu do Niemiec?

 13. Witam serdecznie.
  Czekam na list z policji na zatrzymanie prawa jazdy na 1 miesiąc, pracuje w niemczech do konca listopada. Czy moge podać im termin grudzień 2020 czy oni takie coś zaakceptują ? Czy sami wyznaczają termin ? Prosze o pomoc :)))

 14. Witam zostałem zatrzymany w Niemczech zrobili mi test i wykryło. Amfetamine zabrali mnie na komisariat i pobrali mi krew po tym mnie wypuścili i oznajmili ze mam zakaz jazdy na 24 godziny a o karze orzeknie sąd mineły już 3 miesiące i nic jak mogę sie dowiedzieć czy dostalem zakaz i jaka kara grzywna itp?

  • Witam
   Miałem taką samą sytuację, i mam pytanie od kiedy będę miał zakaz poruszania się po terenie niemiec. Czy od razu czy dostanę informacje o każe?
   Proszę o odpowiedź.

 15. Jezeli chodzo o odebranie miesięcznego zakazu jazdy
  To ja osobiscoe.napisalem Maila do organu wystawiającego na mnie karę i zgodzili się na wysłanie kopii prawajazdy mailem. Nie musiałem wysyłać prawajazdy do Niemiec. Ponadto ppdałem im z 3tygodniowym wyprzedzeniem od kiedy do kiedy chcę odbywać karę. Także starajcie się w ten sposób. Wysyłanie prawka pocztą zbyt długo trwa.Pozdrawiam

 16. Witam . 5 lat temu dla męża zabrali prawo jazdy za alkohol i wczoraj jakiś facet wjechał w jego auto na terenie Niemiec .co mu grozi za to ?

 17. Witam niedawno zabrali mi prawo jazdy na 3 lata byłem pod wpływem alkoholu i poszlem do samochodu chciałem w nim posprzątać i coś mi odwaliło żeby go przestawić i cofałem i uderzyłem w samochud nikomu nic się nie stało i to była mała stłuczka ale przyjechała policja zabrali mnie na komisariat zabrali prawo jazdy na trzy lata i puścili co mi dalej grozi

 18. Tych co po pijaku i po używkach jeżdżą to powinni was jeszcze do jakiś prac przymusowych dać może byście zmądrzeli a później lamęt bo mi prawko zabrali. Nawet mi was nie jest żal

  • te baranie jest pewna różnica dzbanie nie dorozwinięty NP paliłeś zioło 2 dni wcześniiej i kurwwwy zabierają ci prawko chociaż jesteś trzeźwy i w holdandi palenie jest legalne kumasz dzbanie zreszttą wypierrdalaj z tego forum pozdro cwelino

 19. Zatrzymała mnie policja w niemczech miałem zakaz prowadzenia aut na 1 mc w zeszłym roku mandat zapłacony ale prawka nie odesłałem i przy wczorajszej kontroli mimo tego że nie prowadziłem auta policja zabrał mi prawo jazdy i powiedzieli ze odeślą na adres w Polsce za miesiac

 20. Policja zatrzymała mnie i kazali zrobić test krwi czekam teraz na wyniki. Prawaka mi nie zabrali czy mogę przez ten czas dalej jeździć ?

  • Dopóki wyniku krwi nie ma to możesz.

   Ja miałem taką sytuację. Mi zabrali równo 3 lata temu.pobranie krwi w kwietniu wynik dopiero na koniec sierpnia. Za używki, Dokument sam zaniosłem. Nalepili znaczek i oddali. Przez 3 lata normalnie jeździłem i pracowałem na solówce w Polsce. Miesiąc temu zdałem C+E. W poniedziałek idę odebrać prawko a tu Pani Kierownik urzędu mówi że prawdopodobnie będzie cofnięte i że testy psychologiczne i lekarskie będę musiał robić, ale dokumenty dali. Któryś z urzędów popełnił błąd albo Niemiecki albo Polski więc dlaczego ja mam cierpieć? Już odpokutowalem grzech rezygnując z niemieckiej dobrej firmy. Dopiero co 3, 5 tyś wydałem. Co robić? Sądzić się? Pisać odwołania?

 21. Witam dziś mnie zatrzymała policja a nie posiadam prawa jazdy. Dali mi karteczke i mam się zgłosić na policje do tygodnia żeby im pokazac prawo jazdy, ale nie posiadam. Co mi grozi?

 22. Drodzy Państwo, wszelkie zapytania i wątpliwości w kwestii zakazów prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec sugerujemy przesyłać na adres jak@viggen.pl lub zgłaszać telefonicznie – 519 140 984. Tak się składa, że już wielokrotnie pracowaliśmy nad takimi sprawami – wiemy, czego można się spodziewać i na co zwrócić szczególną uwagę. Zapraszamy zatem po profesjonalną poradę.

 23. Wczoraj dostałem mandat a dokładnie mandaty. Na autostradzie gdzie było ograniczenie 40 km/h. Po chwili zatrzymał mnie radiowóz który jechał za mną po cywilnemu. Nałożyli na mnie kilka mandatów za jazdę 100km/h na 40, 75km/ na 40, 2x 90 km/h na 40 i 80km/h na 40. Łączna kwota 510euro. Na miejscu zabrali mi wszystkie pieniądze jakie miałem, na poczet kaucji, 200 euro. Powiedzieli że muszę zapłacić albo jechać do bankomatu. Na jakiej podstawie jest wyliczona kaucja, a co by było gdybym nie miał pieniędzy? Chciałem dać im tylko 100 euro, policjant zobaczył że mam więcej w portfelu, powiedziałem że to nie moje pieniądze ale i tak musiałem im zapłacić. Moje pytanie, czy nie powinna się liczyć najwyższa prędkość? Co to za w ogóle za zsumowanie jest. Nie wiem na ile mi prawo zabiorą, przyjdzie list dopiero.

 24. Witam, dostałam zdjęcie z fotoradaru, w którym przekroczyłam prędkość o 31km/h poza terenem zabudowanym. Czy zostaną mi odebrane prawo jazdy na okres 1 miesiąca? I czy to będzie tylko i wyłączenie zakaz poruszania się po Niemczech? Czy również i po Polsce?
  Pozdrawiam

 25. Mnie zatrzymano do kontroli w Niemczech. Wzięto mnie na badania alkomatem ale nic nie wykazało więc zrobiono mi test narkotestem. Wykazało mi obecność narkotyków, przyznałem sie do brania więc wzięli mnie do szpitala na pobranie krwi. Nie zabrano mi prawka. Jakich konsekwencji mogę się spodziewać?

 26. Witam zabrano mi prawo jazdy w Niemczech w grudniu. Wróciłem teraz do polski na stałe czy mogę bez problemów jeździć bez wskazania plastiku?

 27. Witam miałem małą stłuczkę w DE nie posiadam uprawnień , nigdy nie byłem karany pierwszy raz taka sytuacja podpisałem pełnomocnictwo i jak zrozumiałem wyrok przyjdzie do PL przetłumaczony , co mi grozi ??

 28. Witam. Zostałem skontrolowany bez prawa jazdy w Niemczech którego nie posiadam. Nigdy nie karany pierwszy raz taka sytuacja. Grzywna 2000 euro mandat za przekroczenie prędkości 250 euro plus MPU. I zakaz prowadzenia pojazdów i robienia dopóki nie przejdę MPU.
  I jak wróciłem do Polski to czy mogę robić normalnie prawo jazdy w Polsce bez sprawdzania mnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj