Strona główna Aktualności Dnia Zmiana wzoru świadectwa pracy już od 23 maja!

Zmiana wzoru świadectwa pracy już od 23 maja!

726
0
5/5 (2)

Kancelaria Prawna Viggen informuje o nowym wzorze świadectwa pracy. 15 maja 2023 r. w Dzienniku Ustaw zostało  opublikowane Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy – regulacja i nowy wzór dokumentu zaczną obowiązywać od 23 maja (rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia). Rozporządzenie zmieniające nie zawiera przepisów przejściowych – pracodawcy będą mieli zatem obowiązek wystawiania zaktualizowanych świadectw pracy od dnia wejścia w życie nowych przepisów.

Nowy wzór świadectwa pracy został dostosowany do znowelizowanych przepisów Kodeksu Pracy – zgodnie z nowymi wytycznymi, pracodawca będzie miał obowiązek zamieścić w świadectwie pracy informacje o wykorzystanych przez pracownika dniach: 1). okazjonalnej pracy zdalnej, 2). zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, 3). urlopu opiekuńczego.

Przypomnijmy, że nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia br., wprowadziła do polskiego porządku prawnego dwie nowe instytucje:

1) zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem – przysługuje pracownikowi w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym;

2) urlop opiekuńczy w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop ten będzie przysługiwać pracownikowi w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 maja 2023 r.,  pracodawca ma obowiązek zamieszczać w świadectwie pracy także informacje dotyczące wykorzystania przez pracownika:
– dni (godzin) ww. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy;
– dni urlopu opiekuńczego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy.

Taka informacja zawarta w świadectwie pracy, umożliwi kolejnemu pracodawcy ustalenie wymiaru uprawnień w ramach tego samego roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.

Dodatkowo, nowelizacja Kodeksu pracy z 1 grudnia 2022 r. wprowadziła do polskiego porządku prawnego możliwość wykonywania pracy zdalnej (od 7 kwietnia 2023 r.) i otworzyła drogę do wnioskowania u pracodawcy o maksymalnie 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej w roku kalendarzowym – ta kwestia również musiała zostać uwzględniona w nowym wzorze świadectwa pracy. W związku z tym, zgodnie rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 maja 2023 r., pracodawca ma obowiązek zamieszczania w świadectwie pracy informacji o liczbie dni wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Podobnie jak w przypadku urlopu opiekuńczego oraz zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, umożliwi to kolejnemu pracodawcy wyliczenie pozostałego wymiaru uprawnień (w tym przypadku pracy zdalnej).

NOWY WZÓR ŚWIADECTWA PRACY

Zapraszamy na konsultacje:

e-mail: biuro1@viggen.pl

tel.: 509 982 577

tel.: (12) 637 24 57

e-mail: jak@viggen.pl

tel.: 519 140 984

Kancelaria Prawna Viggen

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułMajowe (i nie tylko!) ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych
Następny artykułNOWOŚĆ VTS: Raport zbiorczy ewidencji dla umów cywilno-prawnych (ilość godzin x stawka)
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj