Strona główna Aktualności Dnia Zmiany w poborze opłat na autostradach A2 i A4

Zmiany w poborze opłat na autostradach A2 i A4

696
0
5/5 (3)

Pobór opłat w ramach nowego systemu e-TOLL wystartuje już niebawem, w związku z tym trwa modyfikacja oznakowania na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica.

W miejscach poboru opłat autostrad A2 i A4 mają być wyznaczone pasy przejazdowe przeznaczone dla użytkowników e-TOLL lub viaTOLL. Z tych pasów nie mogą korzystać użytkownicy anonimowych urządzeń viaAUTO oraz oraz użytkownicy, których urządzenia pokładowe nie są przypisane do pojazdów, w których są zainstalowane.

Przejazd obwodnicą Gliwic będzie tak jak do tej pory – bezpłatny.  Jeśli natomiast będzie on kontynuowany autostradą A4 poza obwodnicą Gliwic, konieczne będzie wniesienie opłaty za przejechany odcinek autostrady, który znajduje się poza obwodnicą. Opłatę za przejazd autostradą będzie można uiścić w aplikacji e-TOLL PL lub w manualnym systemie poboru opłat, po uprzednim pobraniu biletu autostradowego na pasach wjazdowych.

Urządzenia ZSL do e-TOLL i SENT

nowe usługi ZSL na potrzeby systemu e-TOLL i systemu SENT będą udostępnione w ramach systemu PUESC (https://www.puesc.gov.pl/). W związku z tym, podmioty które świadczą usługi usługi monitorowania przejazdów będą mogły rejestrować usługi ZSL oraz rejestrować urządzenia ZSL na rzecz użytkowników (przewoźników).

Uwaga – jeśli przewoźnik wykonuje przewozy po drogach płatnych i nie przewozi towarów objętych systemem SENT, nowe usługi i urządzenia ZSL powinien zarejestrować do dnia, w którym zacznie korzystać z systemu e-TOLL. Jeśli przewoźnik wykonuje przewozy poza drogami płatnymi, ale przewozi towary objęte systemem SENT, nowe usługi i urządzenia ZSL może rejestrować do 30 września 2021 r.

  • do 30 września 2021 r. można korzystać z dotychczasowych numerów urządzeń ZSL;
  • do 30 września 2021 r. można zarządzać i dodawać kolejne urządzenia korzystając z dotychczasowych usług ZSL – od 1 października 2021 r. dodawanie kolejnych urządzeń nie będzie możliwe w ramach dotychczasowych usług ZSL i dotychczasowe numery urządzeń ZSL zostaną wyrejestrowane;
  • zarejestrowanie nowych usług i urządzeń ZSL do 30 września 2021 r. nie dezaktywuje automatycznie dotychczasowych numerów urządzeń ZSL, co oznacza, że jedno urządzenie będzie miało 2 numery (numer dotychczasowy i nowy numer) i użytkownik będzie mógł posługiwać się jednym albo drugim numerem.

Jeśli przewoźnik wykonuje przewozy po drogach płatnych i jednocześnie przewozi towary objęte systemem SENT, nowe usługi i urządzenia ZSL powinien zarejestrować do dnia, w którym zacznie korzystać z systemu e-TOLL.

  • jeżeli przewoźnik zarejestruje nowe usługi i urządzenia ZSL przed dniem, w którym zacznie korzystać z systemu e-TOLL:
    • na potrzeby systemu e-TOLL – nie należy posługiwać się nowymi numerami urządzeń ZSL,
    • na potrzeby systemu SENT – można posługiwać się nowymi numerami urządzeń ZSL albo korzystać z dotychczasowych numerów urządzeń ZSL,
  • od dnia, w którym przewoźnik zacznie korzystać z systemu e-TOLL:
    • na potrzeby e-TOLL – należy posługiwać się nowymi numerami urządzeń ZSL,
    • na potrzeby SENT – należy posługiwać się nowymi numerami urządzeń ZSL.

Oznacza to, że:

  • jeżeli przewoźnik porusza się po drodze płatnej i jednocześnie przewozi towary objęte SENT może posługiwać się tylko nowymi numerami urządzeń ZSL,
  • na potrzeby systemu e-TOLL nie można wykorzystywać numerów urządzeń ZSL zarejestrowanych dotychczasowo na potrzeby systemu SENT.

Aplikacje mobilne e-TOLL i SENT

Aplikacja e-TOLL PL służąca do uiszczania opłat drogowych zostanie udostępniona już niebawem w sklepach Google Play i Apple Store.

e-TOLL PL jest zintegrowana z systemem SENT, dzięki czemu za jej pośrednictwem będzie możliwe jednoczesne przekazywanie danych geolokalizacyjnych na potrzeby poboru opłat drogowych oraz przewozu towarów objętych systemem SENT.

W związku z powyższym, aplikacje mobilne „Aplikacja Kierowcy SENT GEO” i „Aplikacja Kierowcy SENT GEO (Test)” będą dostępne w sklepach Google Play i Apple Store do 30 września 2021 r.

Od 1 października 2021 r. aplikacja e-TOLL PL będzie jedyną aplikacją mobilną dostępną w sklepach internetowych, przeznaczoną do systemów e-TOLL i SENT.

Aplikacje mobilne „Aplikacja Kierowcy SENT GEO” i „Aplikacja Kierowcy SENT GEO (Test)” pobrane i zainstalowane przed 30 września 2021 r. będą mogły być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby systemu SENT do 31 października 2021 r. Od 1 listopada 2021 r. aplikacja e-TOLL PL będzie jedyną aplikacją wykorzystywaną do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemów e-TOLL i SENT.

Źródło: etoll.gov.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułRozporządzenie 561/2006 – przypominamy o istotnych zmianach dla kierowców zawodowych
Następny artykułZniesienie godziny policyjnej we Francji
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj