Strona główna Aktualności Dnia Zmiany w zakazach dla pijanych kierowców

Zmiany w zakazach dla pijanych kierowców

920
0
No Ratings Information Message
Senatorowie postanowili znowelizować Kodeks karny w części dotyczącej zakazu prowadzenia pojazdów przez nietrzeźwych kierowców, bądź takich, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia.
Propozycja nowelizacji ustawy Kodeks karny przyjęta na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Senatu wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. W maju ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż nietrzeźwi kierowcy pojazdów niemechanicznych są poddawani obligatoryjnie surowszym środkom karnym niż kierowcy pojazdów mechanicznych, którzy także zostali przyłapani za jazdę pod wpływem alkoholu.
W obowiązującym obecnie stanie prawnym nietrzeźwy rowerzysta – obok kary głównej – jest narażony na dwie dodatkowe sankcje. Po pierwsze, i to obligatoryjnie, nakładany jest na niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. A dodatkowo, także fakultatywnie, zakaz jazdy rowerem. Jak pokazuje praktyka, sądy w rzeczywistości niemal w każdym przypadku orzekają również i tę drugą karę.
Takie stosowanie prawa, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, jest niezgodne z Konstytucją RP. TK zwrócił uwagę, iż Sąd Najwyższy pominął w swoim orzecznictwie problem gorszej sytuacji prawnej. Rowerzysta popełnił czyn o mniejszej szkodliwości społecznej w porównaniu do analogicznego występku kierowcy samochodu.
Mimo wyroku i zwrócenia uwagi Sejmowi na konieczność wniesienia poprawek, do dziś nie zostały podjęte w tej kwestii żadne działania. Dlatego za inicjatywę ustawodawczą wzięli się Senatorowie i przygotowali projekt noweli, która teraz zostanie przekazana do Sejmu.
Zgodnie z propozycją, to sądy będą orzekać albo zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów (już nie tylko mechanicznych), albo pojazdów określonego rodzaju, jeśli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca wypadku. Czyli de facto, prowadząc rower pod wpływem alkoholu możemy być narażeni tylko na zakaz jazdy rowerem, a prowadząc, również będąc nietrzeźwym, samochodów – na zakaz jazdy samochodem.
Przy okazji tej inicjatywy ustawodawczej, warto przypomnieć o innej nowelizacji Kodeksu karnego, która wchodzi w życie już z dniem 1 lipca br. Zgodnie z tą zmianą sądy będą obligatoryjnie nakładać na kierowców dożywotni zakaz prowadzenia samochodów, jeśli prowadząc auto w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem narkotyków spowodowali oni wypadek z ofiarami śmiertelnymi lub z poważnymi obrażeniami. Podobne sankcje grożą, jeśli kierowca zbiegnie z miejsca wypadku, chyba że zachodzą wyjątkowe wypadki uzasadnione szczególnymi okolicznościami.
Źródło: mojeauto.pl, Wojciech Traczyk

Oceń artykuł

Poprzedni artykułCzy można jeździć pojazdem nie zgłoszonym do licencji?
Następny artykułKancelaria Prawna Viggen oraz Transportowy Portal Prawny jazdaprawna.pl na 17 Spotkaniu Trakerskim w Krakowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj