Strona główna Aktualności Dnia Austriackie zakazy dla ciężarówek

Austriackie zakazy dla ciężarówek

351

Od 1 czerwca br. na terenie Austrii obowiązuje zakaz jazdy dla ciężarówek o dmc powyżej 7,5 tony na lewym, zewnętrznym, 3 lub 4 pasie ruchu na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Zakaz został uchwalony 27 marca tego roku i wszedł w życie 1 czerwca 2014 roku. Jego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas manewrów wyprzedzania. Z całkowitej długości 2.178 km autostrad i dróg szybkiego ruchu w Austrii, w rzeczywistości dotyczy to tylko 700 km dróg, które mają 3 pasy i 40 km dróg posiadających 4 pasy ruchu.

Podstawą do zmiany prawa jest ekspertyza Zarządu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z roku 2013, w której mowa, o ciężarówkach, które są częstszymi uczestnikami wypadków niż samochody osobowe. Według statystyk 11% z wszystkich uczestników ruchu drogowego na autostradach i drogach szybkiego ruchu to właśnie samochody ciężarowe. Natomiast już 22% wypadków z udziałem pojazdów o dmc powyżej 7,5 tony miało miejsce na 3 lub 4 pasie ruchu.

Główną przyczyną wzrostu o ponad 50% liczby wypadków z udziałem samochodów ciężarowych jest duża różnica w prędkości między samochodami ciężarowymi i osobowymi, szczególnie przy zmianie pasa ruchu.

 

 

Źródło: etransport.pl/www.hga-com.at

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy