Strona główna Aktualności Dnia Będzie budowa pierwszego odcinka łódzkiej części A1

Będzie budowa pierwszego odcinka łódzkiej części A1

694
0
5/5 (1)

Będzie budowa pierwszego odcinka łódzkiej części A1. Mowa o trasie pomiędzy Częstochową a granicą województwa śląskiego i łódzkiego. Umowa na realizację tego odcinka została podpisana 30 lipca 2018 r. 

Będzie budowa pierwszego odcinka łódzkiej części A1

„Po zakończeniu budowy, autostrada w naturalny sposób utworzy główny szlak komunikacyjny łączący Trójmiasto z Czechami w Gorzyczkach, prowadząc przez okolice Torunia, Łodzi i Katowic, co ułatwi dostęp do polskich portów z Czech, Słowacji czy Węgier. W efekcie przyczyni się do rozwoju rodzimej gospodarki zarówno w ujęciu lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Będzie podstawowym rusztem komunikacyjnym kraju” – powiedział, cytowany na stronie www.gov.pl, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Na terenie województwa łódzkiego do wybudowania pozostałe cztery odcinki. Pierwszy z nich, na który właśnie podpisana została umowa realizacji ma około 15,9 km i jest to odcinek od węzła „Tuszyn” (bez węzła) do węzła „Piotrków Trybunalski Południe” (z węzłem). Okres realizacji tej inwestycji to 32 miesiące od chwili podpisania umowy, do czego należy doliczyć okresy zimowe (15 grudnia – 15 marca).

Autostrada A1

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, „nowa autostrada (o dwóch jezdniach po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny), będzie biegła w śladzie istniejącej drogi. Nowością będzie nawierzchnia betonowa. Węzeł „Piotrków Trybunalski Zachód” zyska nowe relacje skrętne. Dodatkowo będzie można skręcić z Łodzi w kierunku Warszawy i z Warszawy na Łódź, co dotychczas nie było możliwe”. Autostrada A1 to jedyna polska autostrada o przebiegu południkowym, przecinającą całe terytorium kraju.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułW tym kraju obowiązują nowe stawki płacy minimalnej
Następny artykułWażne dla branży transportowej ustawy – podpisane przez prezydenta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj