Strona główna Aktualności Dnia Białoruś wprowadza plomby nawigacyjne oraz embargo na produkty spożywcze

Białoruś wprowadza plomby nawigacyjne oraz embargo na produkty spożywcze

735
0
5/5 (3)

Białoruś reaguje na unijne sankcje. Od dziś wprowadzono konieczność stosowania plomb nawigacyjnych na samochodach wjeżdżających na Białoruś z Polski, natomiast już od 1 stycznia 2022 r. obowiązywać będzie embargo na żywność.

Od 9 grudnia plomby satelitarne przy wyjeździe z Polski na Białoruś

Dekret białoruskiego rządu został opublikowany 7 grudnia na Krajowym Prawniczym Portalu Internetowym. Taryfa za zakładanie i śledzenie plomb została podwojona – wyniesie 290 rubli, czyli około 460 złotych, wcześniej było to 145 rubli. Obowiązek zakładania plomb nie dotyczy przewozu towarów w ramach tranzytu przez Polskę i Litwę z Kaliningradu do Rosji oraz pojazdów wymagających specjalnego pozwolenia.

Plomby nawigacyjne nie są nowością, obowiązują już od lat w przewozach tranzytowych przez Rosję, a od 30 sierpnia przy wjeździe na Białoruś z Litwy. Plomby satelitarne umożliwiają śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym, umieszczane są przez celników lub krajowego operatora ODO Belneftegaz w punktach kontrolnych przy wjeździe na Białoruś.

Wprowadzenie nowych wymogów uderzy w przewoźników, którzy  będą musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz kolejkami do odpraw na granicy. Nie jest również pewne, czy zagwarantowana będzie regularna dostępność plomb. Stosowanie takich obostrzeń przez Białoruś stoi w sprzeczności z konwencją TIR, której celem ma być ułatwienie i uproszczenie międzynarodowego transportu towarów.

Przypomnijmy, że zgodnie z  międzynarodową konwencją celną TIR z 14 listopada 1975 r., którą podpisała również Białoruś, podczas przekraczania granicy w urzędach celnych (stron konwencji) nie pobiera się żadnych dodatkowych zabezpieczeń czy gwarancji należności celno-podatkowych, które mogą obowiązywać w kraju tranzytowym lub kraju przeznaczenia (taką rolę spełnia funkcjonujący w ramach Konwencji karnet TIR); stosując karnet TIR nie trzeba przygotowywać dokumentacji celnej.
Przewóz wykonywany na podstawie karnetu prowadzi do uznawania zamknięć celnych nakładanych na środki transportu w chwili rozpoczęcia lub kontynuacji tranzytu i znosi czynności kontroli towarzyszące przekraczaniu granicy. Również w trakcie przemieszczania taką kontrolę można prowadzić tylko w uzasadnionych przypadkach podejrzenia popełnienia przestępstwa lub nadużycia. Aby temu zapobiec, przewóz w ramach konwencji powinien odbywać się specjalnie przystosowanymi pojazdami (posiadającymi świadectwo uznania) oznaczonymi tablicą z napisem TIR.

Embargo na żywność od 1 stycznia 2022 r. 

Kolejną odpowiedzią na sankcje UE ma być wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. embargo na produkty żywnościowe z krajów nieprzychylnych reżimowi Łukaszenki, w tym również z Polski.

„Decyzją rządu od 1 stycznia 2022 r. wprowadzone zostaje embargo na szeroką gamę produktów żywnościowych, pochodzących z krajów, które prowadzą dyskryminacyjną politykę i realizują nieprzyjazne działania wobec naszego kraju” – przekazuje biuro prasowe rządu Białorusi.

Z embarga wyłączone zostaną produkty do użytku indywidualnego, żywność dla dzieci oraz inne pozycje „krytycznego importu”. Białoruś zapowiedziała, że będzie podejmować działania mające na celu zwiększenie własnej produkcji oraz importu z krajów przychylnych. W przypadku dalszych restrykcji, strona białoruska zastrzegła sobie prawo do rozszerzenia listy zakazanych towarów.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKompleksowa obsługa Klienta? U nas to priorytet!
Następny artykułAktualizacja 9.12.21: nowy projekt ustawy dostosowującej polskie prawo do Pakietu Mobilności już w Sejmie
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj