Strona główna Aktualności Dnia Certyfikat covidowy – czym jest? Jak działa?

Certyfikat covidowy – czym jest? Jak działa?

1149
0
5/5 (4)

Unijny Certyfikat covidowy, tak zwany „paszport covidowy” to specjalne zaświadczenie, które ułatwi podróżowanie po krajach UE. Ponadto osoba legitymująca się takim dokumentem, nie będzie wliczana do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych, kulturalnych, weselach, itp. 

Na UCC składa się kod QR oraz unikalny identyfikator, którym legitymuje się osoba przekraczająca granicę. Identyfikator zawiera informacje, które pomagają służbom granicznym oraz sanitarnym weryfikację, czy konkretna osoba potencjalnie stwarza zagrożenie epidemiczne. Dzięki temu istnieje możliwość uniknięcia kwarantanny oraz dodatkowych testów.

Od 1 czerwca Kody QR możliwe są do wygenerowania i pobrania w Internetowym Koncie Pacjenta, w najbliższym czasie dostępne będą również w aplikacji mobilnej mojeIKP ORAZ aplikacji mObywatel.

Certyfikat można otrzymać również w formie papierowej w punkcie diagnostycznym po wykonaniu szczepienia. Dodatkowo ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym testem na koronawirusa mogą ubiegać się o wydruk certyfikatu u lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej – pracowników medycznych, którzy posiadają dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl lub innej aplikacji gabinetowej, z dostępem do systemu e-zdrowie P1.

Uwaga – UCC nie stanowi dokumentu podróży. Dokument nie zastępuje dowodu osobistego lub paszportu.

Kto może otrzymać UCC?

  • osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Poszczególne kraje same decydują, czy będą wymagać pełnego zaszczepienia, czy wystarczy tylko jedna dawka. W Polsce wymagane jest pełne zaszczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dni po podaniu ostatniej dawki)
  • osoba, która otrzymała negatywny wynik testu na koronawirusa (czas ważności certyfikatu – 48 godzin)
  • osoba, która jest ozdrowieńcem – certyfikat będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR

Jak pobrać UCC?

  • należy zalogować się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (np. przez bankowość elektroniczną);
  • wybrać opcję „Certyfikaty” na dole strony;
  • wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć „pobierz kod QR”
  • zapisać pdf. na urządzeniu lub wydrukować.

Podróżowanie z certyfikatem

UCC jest ważny we wszystkich krajach UE, a także Islandii, w Norwegii oraz Liechtensteinie. Uwaga – część krajów wprowadzi wydawanie certyfikatów dopiero 1 lipca 2021 r.

Rozporządzenie w zakresie certyfikatów ma być stosowane od 1 lipca, jednak państwa, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania certyfikatów (w tym Polska), mogą już korzystać z systemu.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułe-TOLL. Nowelizacja podpisana przez prezydenta – wydłużony okres przejściowy
Następny artykuł500+ na każdy pojazd – ulga podatkowa na dostosowanie do e-TOLL
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj