Strona główna Aktualności Dnia 500+ na każdy pojazd – ulga podatkowa na dostosowanie do e-TOLL

500+ na każdy pojazd – ulga podatkowa na dostosowanie do e-TOLL

112
5/5 (3)

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, w ramach której wdrożone zostaną unijne regulacje w zakresie pakietu VAT e-commerce. Nowelizacja zakłada wprowadzenie ulgi na wyposażenie pojazdów w urządzenia zintegrowane z systemem e-TOLL.

Ulga dotyczy odliczenia od dochodu z tytułu poniesionych w 2021 r. kosztów związanych z nabyciem urządzeń OBU/ZSL (zakup lub leasing) oraz ich utrzymania, np. kosztów abonamentu. Wysokość ulgi podatkowej uzależniona będzie od liczby urządzeń służących do obsługi systemu e-TOLL w firmie. Maksymalna wysokość odliczenia to 500 zł netto za każdy pojazd, który choć raz w roku dokonał przejazdu opłaconego za pomocą systemu e-TOLL.

W ramach systemu e-TOLL przyjęty został otwarty model dystrybucji lokalizatorów satelitarnych, zatem przedsiębiorcy będą mieli możliwość wykorzystania go w różnych celach, np. do zarządzania flotą pojazdów. System zintegrowany został także z SENT, a lista operatorów dostępna jest na stronie etoll.gov.pl i podlega stałej aktualizacji. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów na chwile obecną kilkadziesiąt podmiotów jest w trakcie integracji z systemem e-TOLL.

Urządzenia OBU dopuszczone do użytku (czyli te, które uzyskały pozytywny wynik w testach dla systemu e-TOLL) dostępne są wyłącznie w sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów lub operatora OBU. Na obecną chwilę na oficjalnej stronie etoll.gov.pl figuruje 5 podmiotów:

PODMIOTY OBU

W przypadku urządzeń ZSL należy skontaktować się ze swoim operatorem ZSL, celem uruchomienia dodatkowej usługi e-TOLL oraz jeśli to konieczne, wymiany urządzenia. W przypadku nowych użytkowników chcących korzystać z usług operatora ZSL należy skontaktować się z jednym z operatorów wskazanych na stronie Ministerstwa Finansów, którzy uzyskali pozytywny wynik w testach dopuszczających do systemu e-TOLL. Obecnie na stronie etoll.gov.pl udostępniono dane 7 podmiotów spełniających kryteria:

PODMIOTY ZSL

Urządzenia ZSL i OBU będą dostarczane na zasadach komercyjnych przez podmioty świadczące usługi w zakresie obsługi firm transportowych tzw. operatorów OBU i ZSL. Dane z urządzeń OBU i ZSL będą przekazywane do systemu na zasadach określonych w dokumencie: Wymogi techniczne przekazywania danych geolokalizacyjnych niezbędnych do poboru opłaty elektronicznej dla operatorów OBU i ZSL. Przed podłączeniem do systemu operator musi przejść z wynikiem pozytywnym testy integracyjne.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko