9 czerwca 2021 r. w Żarnowcu (woj. śląskie), odbyło się spotkanie rolników z Ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorzem Pudą. Przedmiotem dyskusji były najpilniejsze problemy i potrzeby polskiego rolnictwa. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele Kancelarii Prawnej Viggen, należy bowiem wskazać, że nasz zespół niejednokrotnie pochylał się nad problematyką przepisów w zakresie zatrudniania pomocników przy zbiorach, zielarstwa, ogrodnictwa, produkcji zwierzęcej itp. Kwestie związane z rolnictwem są nam w związku z tym bardzo bliskie.
Spotkanie z ministrem odbyło się w Zespole szkół centrum kształcenia rolniczego w Żarnowcu – miejscu szczególnym, które od lat funkcjonuje jako kuźnia młodych talentów w zakresie rolnictwa, agrobiznesu i hodowli koni. Placówka od roku 2017 podlega Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który stanowi organ prowadzący i sprawujący nadzór pedagogiczny.
Organizatorem spotkania w Żarnowcu był Pan Andrzej Miąsko, członek Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który już na wstępie zobligował ministra do przedstawienia nowych założeń, inwestycji oraz planów w ramach „Nowego Ładu”. Rolników interesowało również to, w jaki sposób rozdysponowane zostaną środki w wysokości 10 mld. złotych, które docelowo mają zostać przeznaczone na polską wieś, a także szczegóły dotyczące specjalnych pakietów przewidzianych w ramach nowelizacji Ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych.
Minister Grzegorz Puda na spotkaniu z rolnikami
W trakcie spotkania minister niejednokrotnie odnosił się do projektu wyżej wskazanej ustawy, której założeniem jest wsparcie małych i średnich gospodarstw rolnych i która docelowo ma być częścią Polskiego Ładu. Grzegorz Puda zwrócił uwagę, że projekt ustawy powstał w wyniku usystematyzowania wielu problemów i informacji, które udało się zebrać od rolników, związkowców i przedstawicieli różnych branż. Pochylono się m.in. nad kwestią zdawania gospodarstwa w momencie przejścia rolnika na emeryturę. Była również mowa o podatkach, które zdaniem ministra są za wysokie i w pewnym zakresie powinny zostać zlikwidowane. Wszystkie te kwestie na chwilę obecną są doprecyzowywane, szczegóły mają być znane jeszcze w tym miesiącu.
Minister Grzegorz Puda zwrócił uwagę na lata zaniedbań, które spowodowały, że Polska ma ograniczone możliwości w zakresie przetwórstwa – wskazał także, że część przedsiębiorstw funkcjonuje z udziałem kapitału zagranicznego i w porównaniu z innymi krajami UE nasze chłodnictwo i przechowalnictwo znajduje się na dużo niższym poziomie. „Polskie przetwórstwo jest niedofinansowane” – przyznał minister i podał przykład firmy zagranicznej, która sprowadzała trzodę z innego kraju, a następnie przetwarzała i zbywała ją w Polsce wypierając tym samym lokalnych producentów. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia niezwykle często z uwagi na korzystanie z jednego, wspólnego rynku w ramach UE.
W swoim wystąpieniu minister wskazał również wyraźnie na problem retencji. Zapewnił, że systemy retencji maja zostać sfinansowane z Krajowego Planu Odbudowy, w związku z tym rolnicy, którzy borykają się z problemami w tej kwestii, również będą mogli liczyć na wsparcie.
Kolejnym tematem rozważań była cyfryzacja rolnictwa. Na ten cel mają zostać rozdysponowane pieniądze, które pokryją dofinansowania do internetu szerokopasmowego jako jednego z podstawowych narzędzi prowadzenia działalności rolniczej. Minister podkreślił, że w Polsce nadal występuje problem „białych plam”, w przeszłości brakło bowiem środków na doprowadzenie infrastruktury do miejsc do których dostęp jest nieco bardziej utrudniony z uwagi na położenie w peryferyjnych lokalizacjach, w znacznej odległości od centrum.
Minister zapewnił, że środków jest dużo i będą one płynęły do polskiej wsi. Jak Nowy Ład będzie wyglądał w praktyce? Przekonamy się już wkrótce. Kancelaria Prawna Viggen będzie przyglądać się postępom prac legislacyjnych – monitorujemy sytuację na bieżąco.
Adriana Kominowska,
Kancelaria Prawna Viggen