Strona główna 561/2006 WE i AETR Czy PRZERWĘ należy odebrać NATYCHMIAST po 4,5 godzinach okresu prowadzenia pojazdu?

Czy PRZERWĘ należy odebrać NATYCHMIAST po 4,5 godzinach okresu prowadzenia pojazdu?

472
5/5 (7)

W najnowszym vlogu dr Mariusz Miąsko odpowiada na kolejne pytania widzów. Tym razem dotyczące zasad odbioru przerwy…

Dr Mariusz Miąsko wyjaśnia, że zaskakujące jest, iż w wyniku błędu polskiego ustawodawcy instytucje „okresu i czasu prowadzenia pojazdu” zostały zamienione w polskiej ustawie o transporcie drogowym (!). I tak, normy określające wysokość sankcji odnoszących się do art. 7 rozporządzenia 561/2006 WE błędnie odwołują się do „czasu prowadzenia pojazdu” (pkt. 4.2 „przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy o czas powyżej 15 minut do 30 minut oraz za każde następne rozpoczęte 30 minut (…)”).

Natomiast normy odnoszące się do wysokości sankcji za przekroczenia dziennego, tygodniowego i łącznego dwutygodniowego okresu „czasu prowadzenia pojazdu” odnoszą się do „okresu prowadzenia pojazdu”. (np.: pkt. 4.1 „przekroczenie maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu o czas do 1 godziny oraz za każdą następną rozpoczętą godzinę (…)”). De lege ferenda należy, więc zasygnalizować potrzebę przyporządkowania właściwych instytucji prawa pracy do właściwych sankcji.

Więcej filmów z wyjaśnieniami dr. M. Miąsko znajduje się na videoblogu na stronie: https://mariuszmiasko.pl

Kanał na Youtube dr. Mariusz Miąsko dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCg8kFnamtgONJ6okTj_RVdA/videos

Jeśli chcesz zadać pytanie do doktora Mariusza Miąsko napisz pod adres: mistrzowieprawa@viggen.pl

 

Zobacz także:

 

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here