Strona główna Aktualności Dnia Czy zwolnienie lekarskie przedłuża termin na sczytanie plików z karty kierowcy?

Czy zwolnienie lekarskie przedłuża termin na sczytanie plików z karty kierowcy?

463
5/5 (5)

Czas pracy kierowców jest rejestrowany na kartach kierowcy oraz w tachografie w postaci plików DDD. Przepisy prawne nakazują zgrywanie tych plików w terminie określonym w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 581/2010 z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie maksymalnych okresów na sczytanie odpowiednich danych z jednostek pojazdowych oraz kart kierowców. Jednakże należy sobie zadać pytanie, które dni zostają wliczane do okresu maksymalnego przewidzianego na sczytanie danych z karty kierowcy lub z tachografu.

Art. 1 ust. 3 ww. rozporządzenia wprowadza maksymalne terminy na wczytanie odpowiednich danych na 90 dni w przypadku danych z jednostki pojazdowej oraz 28 dni w przypadku danych z karty kierowcy. Należy zatem w tych terminach zgrać pliki. Przy analizie tego zagadnienia pojawia się często pytanie, czy wlicza się w termin np. okres przebywania kierowcy na urlopie chorobowym. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tirecie 3 preambuły rozporządzenia 581/2010:

Określając maksymalne okresy na wczytanie danych należy uwzględnić wyłącznie dni zarejestrowanej działalności.

W tym miejscu należy rozważyć, co rozumie się pod pojęciem „dni zarejestrowanej działalności”. Odpowiedź na to pytanie daje nam rozporządzenie 561/2006, które jako rodzaje działalności kierowcy wymienia jazdę, przerwę, inną pracę i odpoczynek. Zatem dni zarejestrowanej działalności to te okresy od 00:00 do 23:59, w których występują powyższe rodzaje działalności. W przypadku, gdy kierowca przebywa na zwolnieniu lekarskim, czyli popularnym L4, okres zwolnienia nie wlicza się do tych 28 dni, gdyż kierowca wtedy nie rejestruje działalności. Przykładowo kierowca zgrał kartę 1.12.2018 r., czyli ma czas na kolejne zgranie do 29.12.2018 r. Jednakże jeśli przebywał w tym czasie przez 5 dni na chorobowym, to termin zostanie przedłużony o 5 dni do 3.01.2019 r. Mimo wszystko należy za okres przebywania na chorobowym wystawić kierowcy zaświadczenie o działalności kierowcy, czyli urlopówkę.

 

Grzegorz Górecki

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

Czytaj także:

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here