Strona główna Aktualności Dnia e-TOLL. Nowy system do pobierania opłat drogowych w Polsce

e-TOLL. Nowy system do pobierania opłat drogowych w Polsce

113
5/5 (1)

Od 1 lipca 2021 r. na polskich drogach zacznie obowiązywać zupełnie nowy system do poboru opłat. e-TOLL zastąpi dotychczasowy viaTOLL i będzie dotyczył wszystkich pojazdów – również samochodów osobowych.

Od czerwca 2021 r., planując podróż państwową autostradą, będzie można skorzystać z płatności elektronicznej. Rozliczenie przejazdu odbywać się będzie poprzez bezpłatną aplikację e-Toll PL dla telefonów z systemami Android i iOS.

Opłata zostanie naliczona na podstawie danych geolokalizacyjnych,  związku z tym w telefonie powinna być włączona funkcja lokalizacji oraz transmisja danych. Informacje o przejazdach zostaną następnie przekazane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej.

Od 1 grudnia 2021 r., będzie dostępna kolejna opcja rozliczania przejazdu. Wówczas pojawi się nowy bilet autostradowy. Będzie można zakupić go na stacji benzynowej (lub w innych sklepach oraz online), podając numer rejestracyjny samochodu oraz odcinek drogi, którą zamierzamy jechać. Drugie z rozwiązań powstało z myślą o kierowcach, którzy wolą korzystać z tradycyjnych form rozliczania.

W niedługim czasie na drogach pojawi się ponad 100 radiowozów (tzw. Mobilne Jednostki Kontrolne) do automatycznej kontroli opłat za przejazd. Będą dostosowane do odczytywania tablic rejestracyjnych nawet podczas jazdy z prędkością do 250 km/h.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here