Strona główna Aktualności Dnia Francja wprowadza opłatę za korzystanie z SIPSI – sprawdź ile trzeba będzie...

Francja wprowadza opłatę za korzystanie z SIPSI – sprawdź ile trzeba będzie zapłacić

1904
5/5 (2)

To ważna informacja dla wszystkich delegujących pracowników do Francji. Wkrótce pojawi się dla nich nowy, dodatkowy koszt w postaci opłaty za korzystanie z elektronicznego systemu zgłaszania pracowników delegowanych SIPSI (www.sispi.travail.gouv.fr). 

Obowiązek uiszczania opłat od zgłoszenia delegowanego pracowników zacznie obowiązywać po publikowaniu rozporządzenia, które będzie określało warunki wdrażania i funkcjonowania elektronicznego systemu płatności, jednakże nie później niż 1 stycznia 2018 r. Opłata ustalona jest na poziomie 40 euro za delegowanego pracownika i pobierana będzie za pośrednictwem strony internetowej.  Zdaniem Francuzów, celem wprowadzenia tej opłaty jest rekompensowanie kosztów utworzenia i funkcjonowania systemu. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że jest to rodzaj podatku nakładanego na firmy spoza Francji, którego prawdziwym celem jest utrudnienie zagranicznym przedsiębiorcom dostępu do francuskiego rynku. A przecież podstawowa idea unii europejskiej mówi o swobodnym przepływie osób, towarów i usług pomiędzy krajami i zapewnia każdemu obywatelowi możliwość swobodnego wyboru miejsca zamieszkania i zatrudnienia na terenie całej UE. Niezrozumiałe jest zatem „martwienie się” obcych państw o polskiego delegowanego pracownika i wyrównywanie mu płacy minimalnej, bo jeśli będzie on chciał żyć, np. we Francji i zarabiać według francuskich stawek, to właśnie dzięki otwartym granicom w Unii Europejskiej, może się tam po prostu przeprowadzić. I taki mechanizm regulacyjny wydaje się być tu wystarczający. Niemniej prawo jest obowiązujące i obowiązki określone w Dekrecie nr 2017-751 z 3 maja 2017 r. trzeba będzie respektować.

Od października 2017 roku wzrosły stawki płacy minimalnej we Francji. Związane jest to z wejściem w życie Porozumienia z dnia 7 kwietnia 2017 r. dotyczącego zmiany stawek płacy minimalnej we Francji.

Dla przykładu stawka dla Kierowcy pojazdu ciężarowego w transporcie drogowym towarów została określona na poziomie 9,82 €, a dla wysoko wykwalifikowanego kierowcy – 10,06 €. Szczegółowe aktualne stawki wynagrodzenia godzinowego obowiązujące w odniesieniu do transportu drogowego znajdą Państwo pod adresem: http://jazdaprawna.pl/wp-content/uploads/2017/11/R%C3%A9mun%C3%A9ration-minimum-TR-marchandises-personnes-janvier-2017-PL.pdf

Za wszelkie nieprawidłowości oraz braki w dokumentacji przewidziane są sankcje administracyjno-karne w postaci olbrzymich kar sięgających nawet – uwaga – 500 tys. euro! Zachęcam zatem do ponownego zapoznania się z obowiązkami w tym zakresie i zweryfikowania, czy bezpiecznie podróżujecie Państwo po Francji: https://jazdaprawna.pl/2017/11/09/zmiany-w-minimalnej-francuskiej/

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here