Strona główna Informacje prawne Jakie skutki podatkowe ma wykorzystanie samochodów służbowych?

Jakie skutki podatkowe ma wykorzystanie samochodów służbowych?

870
0
No Ratings Information Message

Jakie skutki podatkowe ma wykorzystanie samochodów służbowych? Bezsporne jest, że używanie samochodów służbowych dla celów prywatnych powinno podlegać opodatkowaniu.

Jednak sposób wyznaczenia wartości takiego przysporzenia pozostaje tematem sporów pomiędzy podatnikami i płatnikami a fiskusem. Podobnie jest również z kwestią dojazdów do i z pracy. Jak należy dokonać tego typu rozliczeń?

Pozytywne dla podatników argumenty dotyczące tego ostatniego tematu przynosi interpretacja ministra finansów z 19 stycznia 2011 r. W rozpatrywanym stanie faktycznym płatnik (pracodawca) umieścił zapis w regulaminie, zgodnie z którym pracownik był zobowiązany do pozostawiania samochodu służbowego po godzinach pracy na parkingu strzeżonym. Pracownik był zwolniony z tego obowiązku, jeśli spółka powierzyła mu na podstawie umowy cywilnoprawnej przechowywanie samochodu służbowego po godzinach pracy w garażu znajdującym się w posiadaniu tego pracownika lub na posesji będącej w jego dyspozycji. Z reguły miejsce przechowywania samochodu służbowego znajdowało się w pobliżu miejsca zamieszkania pracownika, któremu powierzono samochód służbowy do przechowywania.

W takiej sytuacji minister uznał, że realizacja obowiązków służbowych przez pracownika, w tym również przejazdy z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy i z powrotem, będące konsekwencją zawarcia umowy cywilnoprawnej przechowania samochodu służbowego, nie mogą generować dla pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy. W konsekwencji przejazdy z miejsca garażowania do miejsca pracy i z powrotem nie będą generowały przychodu ze stosunku pracy, o ile samochody te będą wykorzystywane wyłącznie w celach służbowych.

Takie podejście władz skarbowych należy ocenić pozytywnie. Z jednym jednak zastrzeżeniem, które wynika z końcowego stwierdzenia interpretacji. Jak bowiem rozstrzygnąć, jeżeli w podobnej sytuacji pracownik dojeżdżając do pracy z domu, niejako po drodze odwiózł dziecko do szkoły? Czy wykorzystał samochód wyłącznie w celach służbowych? Na to pytanie muszą niestety odpowiedzieć sobie sami podatnicy i płatnicy.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Oceń artykuł

Poprzedni artykułBrak rejestracji umowy leasingu pozbawia odliczenia VAT
Następny artykułMandat z zagranicy przyjdzie do domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj