Strona główna Aktualności Dnia Kaucja za plastikowe butelki? Czy producentów czeka nowa opłata ekologiczna?

Kaucja za plastikowe butelki? Czy producentów czeka nowa opłata ekologiczna?

1377
0
4.76/5 (17)

Rychłe zatwierdzenie przez Radę Unii Europejskiej dyrektywy w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko wywołało reakcję w polskim Rządzie. Jak zapowiedział Minister Henryk Kowalczyk, najwcześniej w 2020 roku producenci wprowadzający na rynek opakowania będą musieli również zapłacić za ich zbiórkę i ich recycling. Z informacji płynących z Ministerstwa Środowiska wynika, że rozważany jest również wariant wprowadzenia systemu kaucyjnego na plastikowe butelki co część ciężaru z nowej opłaty ekologicznej przerzucałoby na konsumentów. Ministerstwo argumentuje pomysł tym, że nowa opłata środowiskowa miałaby mieć na celu rozszerzenie odpowiedzialności producentów za wytwarzane przez nich opakowania.

Kaucja za plastikowe butelki? Czy producentów czeka nowa opłata ekologiczna?

Wyliczenia dokonane przez firmę doradczą Deloitte na zlecenie Forum Gospodarki Odpadami pokazują, że nałożenie na firmy przemysłu opakowaniowego choćby 2 groszy opłaty ekologicznej – recyclingowej w skali całej branży rocznie przynieść mogłoby ok 2 miliardów złotych. Pieniądze te przeznaczone mogłyby być na pokrycie kosztów zbiórki i gospodarowania odpadami powstającymi z tych opakowań. Ministerstwo Środowiska nie podaje szczegółów dotyczących rozwiązań dotyczących tej kwestii w dalszym ciągu oczekując na zatwierdzenie przez Radę UE dyrektywy w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dyrektywa ta jednak w swoich założeniach przewiduje, że do 2025 roku poziom zbiórki i recyklingu plastikowych opakowań po napojach wynieść ma 77% we Wspólnocie, a do 2029 roku – 90%. System kaucyjny funkcjonuje obecnie w 10 krajach Wspólnoty, między innymi u naszych sąsiadów, tj. w Niemczech i na Litwie.

W aspekcie tego zagadnienia szczególnej uwagi wymaga właściwe opracowanie przez Rząd strategii wprowadzenia na polski rynek automatów do odbioru plastikowych opakowań i butelek. Przeprowadzenie takiej operacji według wyliczeń firmy doradczej Deloitte kosztowało będzie około 20 miliardów złotych. Koszt jednej maszyny do recyclingu pustych opakowań i butelek waha się pomiędzy 75 tys. zł a 160 tys. zł. Na uwadze mieć należy przede wszystkim interes konsumentów, jak i producentów i zadbanie o to, aby wprowadzenie dyrektywy nie przyczyniło się do wzrostu kosztów produkcji, a co za tym idzie do podwyższenia cen w sklepach.

 

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

 

Czytaj także:

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułUmowa na kolejne odcinki S17 podpisana
Następny artykułZatrzymany za jazdę na cudzej karcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj