Strona główna Aktualności Dnia Czy wpis w tachografie kraju rozpoczęcia i zakończenia czasu pracy jest obowiązkowy?

Czy wpis w tachografie kraju rozpoczęcia i zakończenia czasu pracy jest obowiązkowy?

2511
5/5 (9)

Rozporządzenie Rady i Parlamentu Europejskiego (UE) nr 165/2014 reguluje kwestie związane z obsługą tachografów cyfrowych i analogowych. Art. 34 ust. 7 powyższego rozporządzenia porusza kwestię związaną z wprowadzaniem w tachografie cyfrowym symboli państw, w których rozpoczyna się i kończy dzienny okres pracy. Fragment tego przepisu „Kierowca wprowadza” jasno wskazuje na jego dyspozytywny charakter, który nakłada na kierowcę obowiązek wprowadzenia symboli. Należy jasno podkreślić, że kierowca jest zobligowany do wprowadzenia kraju rozpoczęcia oraz zakończenia dziennego okresu pracy.

Czy wpis w tachografie kraju rozpoczęcia i zakończenia czasu pracy jest obowiązkowy?

Przykładowo, gdy kierowca rozpoczyna pracę musi np. o godzinie 10:53 danego dnia wprowadzić ręcznie w tachografie kraj rozpoczęcia i mogą to być przykładowo Niemcy. Później o godzinie 20:02 musi wpisać kraj zakończenia Polskę, jeśli tam kończy pracę. Powyższy przykład ma również zastosowanie do przewozów krajowych. Kierowca musi zaznaczyć kraj rozpoczęcia i zakończenia niezależnie, czy są to dwa różne kraje, czy też jest to ten sam kraj.

Art. 34 ust. 7 wprowadza również dla krajów członkowskich możliwość ustalenia obowiązku wpisywania regionu danego kraju. W Polsce nie ma takiego obowiązku, by wprowadzać np. Województwo Małopolskie, czy Śląskie.

Rozporządzenie 165/2014 ustanawia wyjątek od obowiązku wpisywania kraju. Nie podlega obowiązkowi wpisywania kraju rozpoczęcia wedle art. 34 ust 7 w związku z art. 8 rozpoczęcie i zakończenie wykonywania pracy w danym dniu, jeśli kierowca prowadzi pojazd z zamontowanym urządzeniem lokalizacyjnym wyposażonym w nadajnik GPS, czyli tzw. „inteligentnym tachografem”, gdyż taki tachograf sam podaje automatycznie lokalizację.

Jakie kary grożą za niewykonanie wpisu kraju rozpoczęcia i zakończenia pracy w danym dniu?

Załącznik nr 1 do Ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r. reguluje w pkt 7.12 karę za okazanie podczas kontroli wykresówki, wydruku z tachografu lub karty kierowcy, które nie zawierają wprowadzonych ręcznie bądź automatycznie wszystkich wymaganych danych dotyczących okresów aktywności kierowcy lub symbolu państwa miejsca rozpoczęcia lub zakończenia dziennego okresu pracy, w ciągu bieżącego dnia oraz poprzednich 28 dni – za każdy dzień. Kara za każdy dzień wynosi 100 zł. Maksymalna kara dla kierowcy wynosi, wedle art. 92 Ustawy o transporcie drogowym 2000 zł. Oprócz tego to naruszenie jest Bardzo Poważnym Naruszeniem, wedle rozporządzenia Komisji Europejskiej 2016/403 rejestrowanym w Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego, a już za średnio 2 Bardzo Poważne Naruszenia na kierowcę na rok można utracić wypisy z licencji na 3 miesiące. W przypadku średnio 3 BPN na kierowcę na rok wszczynana jest procedura ws. Utraty dobrej reputacji dla przewoźnika.

 

Grzegorz Górecki

Kancelaria Prawna Viggen sp. j.

 

Czytaj także:

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here