Strona główna Aktualności Dnia Kierowco, od wczoraj obowiązuje znowelizowana ustawa prawo o ruchu drogowym – sprawdź...

Kierowco, od wczoraj obowiązuje znowelizowana ustawa prawo o ruchu drogowym – sprawdź co powinieneś wiedzieć

910
0
No Ratings Information Message

Od wczoraj tj. 13 listopada obowiązują obowiązuje znowelizowana ustawa prawo o ruchu drogowym. Wprowadza ona zmiany sposobu funkcjonowania takich instytucji jak, np. Stacja Kontroli Pojazdów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czy Straży Granicznej. W związku z nowelizacją ustawy z dużymi zmianami muszą liczyć się także kierowcy.

Zmiany w CEP

Zgodnie z nowelizacją ustawy, przed przystąpieniem do okresowego badania pojazdu diagnosta musi zalogować się do CEP, a po przeprowadzeniu badania wprowadzić dane i przesłać je do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Następnie otrzymuje potwierdzenie z CEP, wykonuje wpis w dokumencie, który zwraca właścicielowi pojazdu. Zmianą jest również obowiązek wprowadzenia do systemu informacji o negatywnym wyniku badania technicznego oraz przerwaniu na prośbę właściciela samochodu badania okresowego. Nowością jest także termin płatności za badanie. Zgodnie z nowymi przepisami badanie przeprowadza się po uprzednim uiszczeniu opłaty. Niniejsza zmiana ma poprawić jakość funkcjonowania stacji diagnostycznych. Płatność „po” przeprowadzeniu badania będzie możliwa w przypadku rozliczenia tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem zapłaty.  Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, zmianie uległ ponadto zakres danych wprowadzonych do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Od 13 listopada trafiają tam również informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, a także dane o szkodach powypadkowych. W CEP pojawiają się dodatkowo wiadomości na temat zatrzymanych dowodach rejestracyjnych i pozwoleniach czasowych przez służby kontroli ruchu drogowego.

Nowe uprawnienia Straży Granicznej

Od 13 listopada uprawnienia do zatrzymania powyższych dokumentów uzyskała także Straż Graniczna. Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji, nowa baza CEPiK 2.0 będzie mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale umożliwi także wprowadzenie kolejnych e-usług dla obywateli, takich jak „Mój pojazd”, „Uprawnienia kierowcy”, „Sprawdź szkołę jazdy i instruktora” czy „Przypominaj o terminach”.  

Oceń artykuł

Poprzedni artykułNowe przepisy dla posiadaczy CKZ
Następny artykułOdprawa graniczna w Korczowej bez kolejek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj