Strona główna Aktualności Dnia Kolejne manipulacje tachografem

Kolejne manipulacje tachografem

946
0
5/5 (1)

„Inspektorzy z Częstochowy, wykonujący czynności kontrolne na DK1 zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do polskiego przewoźnika, w którym wykryli kolejne manipulacje tachografem” informuje katowicki witd

Właściciel firmy manipuluje tachografem

Za kierownicą zatrzymanego zespołu pojazdów siedział przedsiębiorca osobiście wykonujący przewóz. Jechał z Bydgoszczy do Austrii. Przewoził odpady makulaturowe. Prawdopodobnie zaskoczyła go nagła kontrola, bo nie zdążył odpowiednio zareagować tj. zdezaktywować wyłącznika tachografu!

Po wczytaniu danych z tego urządzenia okazało się, że kierowca już od kilku godzin nie rejestrował prowadzenia pojazdu, tylko odpoczynek. Na tzw. „śpiochu” przejechał ponad 300 km. -z Bydgoszczy do Częstochowy. Na potwierdzenie powyższego okazał dokumenty towarzyszące przewożonym odpadom, na podstawie których inspektorzy z łatwością ustalili, od kiedy używał wyłącznika.

Manipulacja tachografem cyfrowym

Okazało się, że do tachografu podłączone było nielegalne urządzenie, zakłócające jego pracę, posiadające bardzo „ciekawy” system aktywacji. Jak wyjaśnił kontrolowany, aby uaktywnić wyłącznik, wystarczyło w odpowiedniej sekwencji naciskać pedał gazu i hamulca: 5 x gazu – 1 x hamulec – 2 x gaz. Wyłączanie następowało wraz z zatrzymaniem pojazdu i wyłączeniem zapłonu. Aby wymontować urządzenie, pojazd skierowano do uprawnionego warsztatu, gdzie usunięto wyłącznik oraz ponownie zalegalizowano tachograf.

Konsekwencje

A na przewoźnika posypały się kary: za skrócenie odpoczynku o 3 godziny, nierejestrowanie swojej aktywności przy pomocy tachografu oraz brak badań legalizacji przedsiębiorca zapłaci 6,5 tysiąca złotych. Z demontaż urządzenia i legalizację tachografu zapłacił też w serwisie. Do czasu odebrania prawidłowego odpoczynku inspektorzy zakazali mu dalszej jazdy. Zatrzymali też dowód rejestracyjny naczepy, która miała kompletnie łyse opony.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułWalczą z nieuczciwą konkurencją
Następny artykułKREPTD – najpoważniejsze naruszenia (NN) – #13

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj