Strona główna Archiwalne ale ciągle przydatne Koniec z problemem podwójnego OC

Koniec z problemem podwójnego OC

1361
0
No Ratings Information Message

Sejm znowelizował w piątek szereg ustaw dotyczących ubezpieczeń. Zmiany umożliwiają m.in. wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC, gdy klient ma podpisaną już nową umowę. Posłowie przyjęli rządowy projekt nowelizacji ustaw: o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Prawo ubezpieczeniowe oraz ustawy Prawo drogowe. Sejm poparł poprawkę PiS, likwidującą tzw. podwójne ubezpieczenie w umowach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, OC rolników oraz umowach obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych, co pierwotnie proponował rząd.

Wcześniej, w czasie prac w komisji finansów publicznych, zmieniono ten zapis tak, by posiadacz pojazdu mógł wypowiedzieć starą umowę, ale tylko wtedy, gdy posiadane umowy ubezpieczenia byłyby zawarte na ten sam okres – pokrywałyby się ze sobą co do dnia.

Przyjęto też poprawkę PiS określającą przypadki, kiedy przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Posłowie odrzucili natomiast poprawkę PiS, dającą możliwość podwyższenia w określonych okolicznościach przez zakład ubezpieczenia składki ubezpieczeniowej.

Przygotowany przez rząd projekt zakłada rozwiązanie problemu podwójnego ubezpieczenia, które pojawia się np. przy sprzedaży jednego samochodu i zakupie drugiego. W przypadku zawarcia nowej umowy ubezpieczenia OC, bez wypowiedzenia w odpowiednim terminie poprzedniej, trzeba płacić podwójne składki.

Po zmianach zakład ubezpieczeń zostanie zobowiązany, by przesłać klientom, najpóźniej na 14 dni przed końcem ubezpieczenia, informację z propozycją ubezpieczenia na kolejny okres wraz z wysokością składki, jaka miałaby obowiązywać. W przypadku sprzedaży pojazdu, umowa ubezpieczenia jego wcześniejszego posiadacza nie będzie mogła być automatycznie odnowiona. Dzięki temu klienci nie będą wpadać w pułapkę wielokrotnego odnawiania się starych umów. Projekt doprecyzował, że przy wypowiedzeniu ubezpieczenia obowiązkowego drogą pocztową, za datę wypowiedzenia będzie się uważało datę stempla pocztowego.

Klient zawierający umowę OC w formie elektronicznej będzie mógł wydrukować potwierdzenie jej zawarcia i okazywać je jako dowód posiadanego ubezpieczenia.

Nowelizacja zmienia sposób zwrotu składki ubezpieczeń obowiązkowych. Przysługuje on za każdy dzień niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej, a nie – jak obecnie – za każdy pełny miesiąc. Wysokość opłat za niespełnienie obowiązku ubezpieczeniowego ma być uzależniona od wielokrotności minimalnego wynagrodzenia, a nie kursu euro. Kara za brak OC na auto osobowe ma stanowić równowartość dwukrotności płacy minimalnej, na samochód ciężarowy i autobus – trzykrotności, na pozostałe pojazdy – jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia.

Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Ustawa trafi teraz do Senatu.

źródło: onet.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułWITD: zakazy ruchu
Następny artykułKE proponuje nowe zasady korzystania z tachografów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj