Strona główna Aktualności Dnia KPV na V Europejskim Kongresie Samorządów

KPV na V Europejskim Kongresie Samorządów

481
4.6/5 (10)

W dniach 8 – 9 kwietnia w Krakowie odbył się V Europejski Kongres Samorządów. W wydarzeniu udział wzięło ponad 2 tysiące uczestników z ponad 40 krajów, czyniąc na te dwa dni Kraków europejską stolicą samorządów.

KPV na V Europejskim Kongresie Samorządów

W wydarzeniu tym uczestniczył zespół Kancelarii Prawnej Viggen, Kierownik Anna Nieć – Mrzygłód oraz Piotr Tarasek, którzy to przede wszystkim przysłuchiwali się panelowi poświęconemu rozwojowi infrastruktury w Polsce i Europie. Panel prowadzony był przez Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury Pana Posła Bogdana Rzońcę. Podczas tego panelu poruszono tak istotne kwestie jak budowa międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia czy rozwój infrastruktury kolejowej w Polsce.

Bardzo istotnym zagadnieniem poruszonym podczas panelu było planowane powstanie Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem, który to system jednocześnie ma być elementem transeuropejskiej sieci transportowej Ten-T i stanowić rekordową inwestycję w kontekście budownictwa polskich dróg z budżetem na poziomie około 700 milionów złotych. Pierwszy etap wdrożenia Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem w sumie ma objąć ponad 1100 km dróg krajowych. Zanim jednak system ten zacznie funkcjonować najistotniejszą kwestią jest przygotowanie Centralnego Projektu Wdrożeniowego oraz przeprowadzenie przetargu na system teleinformatyczny, który pozwoli dynamicznie sterować ruchem ustanawiając na drogach znaki o zmiennej treści, znaki pryzmatyczne, stacje pogodowe, kamery oraz liczniki ruchu. Jednym z głównych zadań systemu oprócz usprawnienia ruchu ma być wpłynięcie na jego bezpieczeństwo, którą to kwestię podczas panelu podnosił Przewodniczący Bogdan Rzońca. Uczestnicy panelu poruszali w kontekście planowanego wdrożenia systemu również kwestię tego jak system ten odnosił się będzie do zarządców dróg szczególnie, że nie wszystkie drogi są drogami państwowymi.

Panel ten przyniósł nam wiele informacji na temat kierunków, w których będzie szedł w najbliższym czasie polski ustawodawca w kontekście rozwiązań proponowanych branży TSL, o których na bieżąco będziemy Państwa informowali na łamach naszego serwisu.

 

Piotr Jan Tarasek

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here