Strona główna Aktualności Dnia Kraków: zmiany organizacji ruchu na Alejach Trzech Wieszczów

Kraków: zmiany organizacji ruchu na Alejach Trzech Wieszczów

875
0
No Ratings Information Message

Krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu jeszcze jesienią tego roku planuje wprowadzić zmiany organizacji ruchu na Alejach Trzech Wieszczów. Efektem ma być zwiększona przepustowość, poprawa płynności jazdy, usprawnienie przejazdu komunikacją zbiorową i być może dopuszczenie rowerów do jazdy buspasem.

Proponowane rozwiązania to efekt wypracowany przez ekspertów od transportu drogowego podczas „Forum na rzecz czystego powietrza”. Główna zmiana polegać będzie na obniżeniu dopuszczalnej prędkości na Alejach Trzech Wieszczów do 50 km/h (teraz obowiązuje tam 70 km/h). – Paradoksalnie pozytywnie wpłynie to nie tylko na ilość spalin, ale również na płynność ruchu – zapewnia Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu.

– Przede wszystkim zmiany odczują kierowcy włączający się do ruchu z ulic podporządkowanych, którym będzie po prostu łatwiej to zrobić, a więc kolejki na światłach po prostu się zmniejszą – dodaje.

Mniejsza prędkość pojazdów pozwoli wprowadzić zmiany w geometrii pasów ruchu. Poszerzone zostaną buspasy, dzięki czemu autobusy poruszać się będą sprawniej. – Być może szersze buspasy sprawią, że uda się na nie wpuścić również rowerzystów. Trwa przygotowywanie szczegółowych rozwiązań projektowych. Po ich wykonaniu sprawdzimy, czy jest to w ogóle możliwe – zaznacza Łukasz Franek.

Innym rozwiązaniem jest stworzenie osobnych pasów dla rowerów oraz specjalnych śluz na drogach podporządkowanych. Zmiany będą wprowadzane etapami – pierwsze już jesienią tego roku, natomiast zmiana geometrii pasów planowana jest na przyszły rok, gdy odnawiane będzie oznakowanie poziome.

 

Źródło: edroga.pl/UM Kraków

Oceń artykuł

Poprzedni artykułLoi Macron – przygotuj się na ewentualną kontrolę
Następny artykułWiadukt w Konopnicy otwarty