Strona główna Aktualności Dnia Kraków: znamy wykonawcę przebudowy al. 29 Listopada

Kraków: znamy wykonawcę przebudowy al. 29 Listopada

461

W przetargu na przebudowę al. 29 Listopada najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Strabag. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana najpóźniej w maju, a wartość kontraktu to około 110 mln zł.

Al. 29 Listopada zostanie przebudowana na odcinku 2,6 km. Powstaną po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ścieżki rowerowe, a miejscami wybudowane zostaną także buspasy. Inwestycja zwiększy przepustowość alei przy wjeździe do miasta. Ruch na czas remontu zostanie utrzymany choć, jak podkreśla UM Kraków, miasto nie uniknie utrudnień.

Przebudowa obejmie odcinek od ul. Opolskiej do granic miasta. Modernizacja potrwa dwa lata, zakończenie prac planowane jest na przełom 2019 i 2020 roku. Oprócz rozbudowy alei, zmodernizowane zostaną dwa obiekty kolejowe. Jak podkreśla Urząd Miasta, zadanie będzie kosztowne, ale jednocześnie bardzo cenne dla mieszkańców.

Aby ułatwić zjazd ze skrzyżowań, zostaną wydzielone pasy do lewoskrętu lub drogi serwisowe. Wszystkie przejazdy przez jezdnie zyskają sygnalizację świetlną. Parametry drogi zostały dostosowane do istniejących potrzeb i natężenia ruchu. Ponadto po obu stronach ulicy powstaną ciągi piesze i ścieżki rowerowe. Natomiast na odcinku od pętli tramwajowo-autobusowej do granic miasta zostaną wydzielone dodatkowo buspasy.

Inwestycja jest szczególnie ważna dla mieszkańców Krowodrzy Górki i Górki Narodowej, którzy oprócz możliwości dojazdu do centrum tramwajem w ramach zadania „Budowa linii tramwajowej Krowodrza Górka-Górka Narodowa”, zyskają również szybsze połączenie drogowe. Będzie ono miało także korzystny wpływ na usprawnienie ruchu przy wjeździe i wyjeździe z Krakowa.

Prace będą odbywać się w formule „zaprojektuj i buduj”. Wykonawca, firma Strabag, musi sporządzić projekt i uzyskać ZRID. Realizacja rozpocznie się w przyszłym roku. Zadanie w dużej części jest dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, a całość prac szacuje się na około 110 mln zł.


 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here