Strona główna Aktualności Dnia Kupujesz letnie opony? Zwróć na to uwagę!

Kupujesz letnie opony? Zwróć na to uwagę!

237
UDOSTĘPNIJ

Początek kalendarzowej wiosny już za nami, choć straszą nas nawrotem zimy, to chyba jedynie jeszcze w wysokich górach i w turystycznym Zakopanem. Niech sypie, niech się górale cieszą po same lato.

Średnie dzienna temperatura utrzymuje się już na poziomie 7’C, co oznacza, że sezon na wymianę opon wszedł w decydującą fazę. W tygodniu jeszcze skromnie, gdzieniegdzie wieczorami, może w serwisach widać pojedynczych klientów, ale w weekend?! Wulkanizatorzy pewnie żałują, że nie mają w tym okresie więcej miejsca na przyjęcie większej liczby interesantów, którzy choć poirytowani muszą czekać na swoją kolej.

Opony to jedyna część samochodu, która bezpośrednio styka się z nawierzchnią drogi, która nie zawsze przecież jest idealna, a co więcej przyczepność ta decyduje o naszym bezpieczeństwie, nie wspominając już o współpasażerach.

Przy zamówieniu min. 2 kierowców. Dla pierwszych 10 Firm! Oferta ważna do 25.04.2017
Przy zamówieniu min. 2 kierowców. Dla pierwszych 10 Firm! Oferta ważna do 25.04.2017

Wyciągamy, więc po krótkiej zimie, zafoliowane w worki na śmieci, opony z zawilgoconego garażu i jedziemy do fachowca. Ale czy na pewno to dobra kolejność? Zastanawiałeś/aś się kiedyś który to już sezon jeździsz na jednym zestawie? Może najwyższa pora na sprawdzenie głębokości bieżnika?

Sygnałem, który powinien alarmować o wymianie zestawu na nowy może być widoczne gołym okiem łączenie się gum na bieżniku. Prosty sposób na zbadanie wartości ogumienia to przyłożenie zwykłej miarki i sprawdzenie, czy aby na pewno posiadamy minimum przepisowe, czyli 1,6mm. Przy czym producenci rekomendują by nie schodzić poniżej 4mm. Głębokość bieżnika przekłada się w dużej mierze na drogę hamowania naszego samochodu na śliskiej i suchej nawierzchni.

W dwóch kołach brakuje mi bieżnika, a w kolejnych chyba jest dobrze. Co mam zrobić?

Najlepiej jeżeli pojedziesz do wulkanizatora, z jedną oponą, pokażesz mu rozmiar np. 185 / 65 / 14 o średnicy 596,1mm. Na miejscu dobierzecie odpowiedni zestaw czterech nowych sztuk, bądź bieżnikowanych (które de facto bardzo nie odchodzą jakością od nowych fabrycznych – minusem jest szybsza ścieralność, a co za tym idzie częstsze wymiany). Lepiej dogadać się z fachowcem wcześniej, przecież nie zawsze musi mieć na stanie akurat taki zestaw jakiego Ty potrzebujesz.

Na koniec „sprawdzone dwa razy, dwa razy mniej kosztuje”. Jak już wymienisz opony w swoim samochodzie, po przejechaniu około 100km dokręć kluczem śruby. Pewności nigdy nie ma, czy pracownicy przy wymianie opon dokładnie dokręcili wszystkie śruby. Szczególnie w sezonie kiedy, muszą wymieniać opony w samochodach często na kilku stanowiskach na raz.

Gdzie kupić? Najlepiej u sprawdzonego dystrybutora!

 

Mateusz Nowak

Agencja Pracy Tymczasowej ITEA

praca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here