Strona główna Informacje prawne Polscy kierowcy przeciwko szwedzkiemu Urzędowi Skarbowemu nie tacy bezbronni

Polscy kierowcy przeciwko szwedzkiemu Urzędowi Skarbowemu nie tacy bezbronni

1013
0
No Ratings Information Message

Polscy kierowcy przeciwko szwedzkiemu Urzędowi Skarbowemu nie tacy bezbronni. Przemieszczanie się osób po różnych krajach w celu wykonywania pracy jest we współczesnej Europie zjawiskiem powszechnym i niewątpliwie przybierającym na sile. Niestety, wraz z tym fenomenem pojawiają się pewne problemy związane z często skomplikowanymi i niejednoznacznymi kwestiami podatkowymi. W praktyce nie zawsze jasne jest, gdzie osoba wykonująca pracę poza krajem swojego zamieszkania powinna odprowadzić podatek dochodowy. Problem ten staje się jeszcze poważniejszy kiedy to do opodatkowania dochodu swoją chęć zgłosi więcej niż jedno państwo. Na tym tle o pomoc do Kancelarii Prawnej Viggen zgłosiła się grupa kierowców, którzy wykonywali swoją pracę na terytorium Królestwa Szwecji.

Pomimo istnienia odpowiednich regulacji pomiędzy Polską a Szwecją dotyczącą sposobów unikania podwójnego opodatkowania, organy szwedzkie uznały się za właściwe do opodatkowania osób pracujących na jej terenie. Nie zmienił tego fakt prowadzenia przez te osoby jednoosobowych działalności gospodarczych na terytorium Polski i wykonywania zleceń w Szwecji w jej zakresie, co zgodnie z przyjętą Konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania winno skutkować opodatkowaniem dochodu jedynie na terytorium państwa siedziby, czyli Polski. Polskie przedsiębiorstwa zostały przez szwedzkie organy podatkowe potraktowane jako podmioty fikcyjne, tworzone w celu ominięcia szwedzkich przepisów podatkowych. W praktyce wiązało się to z naliczeniem przez szwedzki Urząd Skarbowy niebagatelnych kwot podatku wynoszących kilkadziesiąt tysięcy złotych i zobowiązaniem pracujących tam polskich kierowców do ich uiszczenia. Na ocenę szwedzkiej skarbówki nie wpłynęła również okoliczność opodatkowania dochodu już na terenie Polski.

Okazuje się, że polscy przedsiębiorcy transportowi nie są w takim wypadku pozbawieni szans na obronę. Co więcej praktyka pokazuje, że można skutecznie obniżyć wartość wymaganego przez szwedzki Urząd Skarbowym opodatkowania, a nawet doprowadzić do jego całkowitego umorzenia. Kancelaria Prawna Viggen przeprowadzając wnikliwą analizę przepisów podatkowych znalazła sposób na „szwedzką obławę” i skutecznie pomogła uchylić się polskim przedsiębiorcom wykonującym przewozy na terytorium Królestwa Szwecji od opodatkowania na jej terenie. Poprzez indywidualne podejście do każdego problemu i stworzenie odrębnej oceny stanu faktycznego dla każdego z klientów Kancelarii Prawnej Viggen, udało się z powodzeniem przeprowadzić postępowania odwoławcze przed szwedzkimi organami podatkowymi. Doprowadziły one do poprawy sytuacji wielu polskich przedsiębiorców transportowych, którzy dzięki temu mogli zaoszczędzić zarobione środki zamiast dzielić się nimi ze szwedzkim Urzędem Skarbowym.

 

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

MASZ PODOBNY PROBLEM? ZADZWOŃ: 606 589 800

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKupujesz letnie opony? Zwróć na to uwagę!
Następny artykułSkuteczność kontroli ITD i PIP a metodologia dokumentowania aktywności kierowcy – 1+28 dni oraz urlopówka
Prawnik w Kancelarii Prawnej Viggen sp.j. Absolwent Politologii na Uniwersytecie Pedagogicznym oraz Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj