Strona główna Aktualności Dnia Lata przepracowane w Polsce a prawo do emerytury na Ukrainie

Lata przepracowane w Polsce a prawo do emerytury na Ukrainie

152
5/5 (1)

Osoby z Ukrainy pracujące w Polsce mogą zadawać sobie pytanie: Czy okres pracy w Polsce, zalicza się do okresu potrzebnego do uzyskania prawa do emerytury na Ukrainie? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

Obecnie w Polsce ani staż pracy, ani okres składkowy nie uprawniają do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Inaczej jest za naszą wschodnią granicą: do przejścia na emeryturę w wieku lat 60 należy mieć 25 doświadczenia ubezpieczeniowego. Przejść na emeryturę można w wieku lat 63, jeśli okres płacenia składek wynosił mniej niż 25 lat. Osoby, które nie mają odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego, mogą otrzymać minimalną emeryturę od 65 roku życia.

Co to jest ubezpieczeniowy staż pracy?

Ubezpieczeniowy staż pracy to okres, w którym dana osoba podlegała obowiązkowemu państwowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i za którą opłacano comiesięczne składki w wysokości nie mniejszej niż minimalna składka ubezpieczeniowa .

Jeżeli osoba wykonywała pracę lub świadczyła usługi, czyli zawarła umowę cywilnoprawną, uważana jest za osobę ubezpieczoną.

Wzajemne uznawanie okresów ubezpieczenia

Umowa między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą która weszła w życie 1 stycznia 2014 roku, w artykule 12 stanowi, że jeżeli jedna strona uzależnia uzyskanie prawa do emerytury lub renty od przebycia odpowiednich okresów ubezpieczenia, to są one zaliczane, tak jakby były odbyte w u niej samej.

Czy osoby pozostające na umowach cywilnoprawnych w Polsce uzyskają prawo do emerytury na Ukrainie?

Tak, ponieważ ważny jest tutaj faktyczny okres płacenia składek. Składka emerytalna w przypadku umowy cywilnoprawnej jest obowiązkowa, a więc doświadczenie ubezpieczeniowe jest liczone.

Damian Kilar,

Kancelaria Prawna Viggen

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen ak@vigen.pl tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko