Strona główna Aktualności Dnia Luksusowa konieczność, która ochroni Cię przed skutkami KREPTD

Luksusowa konieczność, która ochroni Cię przed skutkami KREPTD

1730
0
4.29/5 (7)
  1. Przeciwdziałanie skutkom KREPTD

30 listopada 2017 r. wejdzie w życie zmiana ustawy o transporcie drogowym, powołująca do życia KREPTD (Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego). Jest to system stworzony do weryfikacji i monitoringu przedsiębiorców, który ma na celu wyeliminować firmy, które naruszają przepisy w zakresie:

a) dokumentacji,

b) czasu jazdy oraz pracy,

c) warunków technicznych.

Działanie KREPTD

KREPTD prowadzony jest już przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Według analityków rynku transportowego utratą „dobrej reputacji” zagrożone jest do 50% polskich firm transportowych, co wiąże się z utratą 20% wypisów z licencji transportowej lub utratą samej licencji nawet na okres 3 lat.

System KREPTD analizuje sytuację wszystkich przedsiębiorstw transportu drogowego, które uzyskały zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, a wszelkie dane o naruszeniach, o których jest mowa w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2016/403 (http://lextrans24.pl/wp-content/uploads/2014/02/rozp_2016403.pdf), będą gromadzone przez Biuro Transportu Międzynarodowego. Rejestr będzie częściowo ogólnodostępny oraz częściowo jawny dla wszystkich, więc każdy w pewnym zakresie będzie mógł sprawdzić swoją firmę, jak również przedsiębiorstwo konkurencyjne. Tak samo kontrolować wgląd w naruszenia polskich przedsiębiorców będą mogły zagraniczne ograny kontrolne. Rejestry poszczególnych krajów są ze sobą sprzężone i tworzą ogólnoeuropejską bazę danych nazwaną European Register of Road Transport Undertakings. Dostępność do tego rejestru w przypadku Polski posiada Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Cel KREPTD

  1. Cel KREPTD oraz rodzaje baz danych

Celem stworzenia KREPTD jest uzyskanie kompletnej i aktualnej bazy danych przedsiębiorców transportu drogowego w formie elektronicznej. Dostęp do rejestru będzie przez aplikacje internetowe.

Jak informuje GDDKiA, rejestr będzie składać się z trzech ewidencji:

1) przedsiębiorców posiadających zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego;

2) poważnych naruszeń, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia (WE) nr 1071/2009;

3) osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy do czasu przywrócenia dobrej reputacji, zgodnie z art. 6 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009.

  1. Rodzaje naruszeń w KREPTD

W Rozporządzeniu jest mowa o trzech rodzajach naruszeń:

1) poważne naruszenie – PN;

2) bardzo poważne naruszenie – BPN;

3) najpoważniejsze naruszenie – NN.

Każde z naruszeń ma swoją wagę, ale już jedno NN wszczyna procedurę o utracie „dobrej reputacji”. Natomiast za określoną w ustawie ilość PN i BPN, przedsiębiorca utraci 20% wypisów z licencji. Więcej na ten temat w videoblogu: https://www.youtube.com/watch?v=8HxS6CL3pqo

  1. Jak uniknąć skutków KREPTD?

 

 

 

Czytaj więcej pod adresem:

https://silnikprawny.pl/witaj-swiecie/

 

Aby dowiedzieć się więcej o oprogramowaniu zapraszam na stronę www.silnikprawny.pl lub kontaktując pod numer telefonu:

(12) 637 24 57

lub pod adresem e-mail:

biuro1@viggen.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKierowcy mogą już korzystać z odcinka S5 w woj. dolnośląskim
Następny artykułNowe stawki płacy minimalnej we Francji w 2018 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj