Strona główna Aktualności Dnia Nowe stawki płacy minimalnej we Francji w 2018 roku

Nowe stawki płacy minimalnej we Francji w 2018 roku

4735
0
5/5 (1)

Od października 2017 roku zmieniły się stawki płacy minimalnej we Francji. Związane jest to z wejściem w życie Porozumienia z dnia 7 kwietnia 2017 roku dotyczącego zmiany stawek płacy minimalnej we Francji.

Pod adresem: http://jazdaprawna.pl/wp-content/uploads/2017/11/R%C3%A9mun%C3%A9ration-minimum-TR-marchandises-personnes-janvier-2017-PL.pdf znajdą Państwo stawki wynagrodzenia godzinowego obowiązujące w odniesieniu do pracowników transportu drogowego. Poniżej przypominamy także kluczowe informacje, które warto wiedzieć na temat francuskiej płacy minimalnej:

 

1. Sposób zgłaszania

Przy pomocy platformy SIPSI https://www.sipsi.travail.gouv.fr. Od 1.01.2018 r. za każdego delegowanego pracownika będzie trzeba wnieść opłatę w wysokości 40,00 €.

2. Czas trwania zgłoszenia

Do 6 miesięcy.

3. Typ przewozu

Transport międzynarodowy – załadunek lub rozładunek na terenie Francji, kabotaż, wyłączony tranzyt.

4. Stawki 

Dostępne pod adresem: http://jazdaprawna.pl/wp-content/uploads/2017/11/R%C3%A9mun%C3%A9ration-minimum-TR-marchandises-personnes-janvier-2017-PL.pdf

5. Przedstawiciel

TAK – należy powołać przedstawiciela na terenie Francji. Nie powinno się dokonywać zgłoszenia kierowców na okres dłuższy, niż podpisano umowę z przedstawicielem.

W przypadku zainteresowania przedstawicielstwem na terenie Francji, zachęcamy do kontaktu z działem handlowym KPV – tel. 519 140 984

6. Dokumenty niezbędne w kabinie

Umowa, A1, dokument delegowania.

7. Kontrola

Dokumenty, które powinny znajdować się u przedstawiciela:

– potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia,

– ewidencja czasu pracy kierowcy na terytorium Francji,

– dokument wskazujący wysokość wynagrodzenia należnego pracownikowi za czas aktywności we Francji,

– dokument uzasadniający sposób naliczania wynagrodzenia, zaliczenia polskiej płacy na poczet wynagrodzenia we Francji, zaliczania kwoty ryczałtu za nocleg i kwoty przekraczającej zwrot kosztów wyżywienia w danym dniu na poczet wynagrodzenia, a także wskazujący inne elementy wynagrodzenia, pewne i przewidywalne, które również można zaliczyć i w ten sposób wykreować, zgodny z prawem polskim i francuskim, system składowych pensji minimalnej brutto kierowcy,

– układ zbiorowy pracy dla danej kategorii Pracowników,

– umowa pomiędzy pracodawcą a przedstawicielem,

– kopia dokumentu zaświadczenia o delegowaniu.

8. Przechowywanie dokumentacji

Od 1.07.2017 roku dokumenty, które przechowywane są przez reprezentanta pracodawcy we Francji, będą musiały być okazywane w języku francuskim, a wykazywane w nich kwoty podawane w euro. Dokumenty powinny być przechowywane u przedstawiciela przez co najmniej 18 miesięcy po zakończeniu okresu delegowania.

9. Kary

Brak umowy o pracę w kabinie – 450 €. Brak lub nieprawidłowości w zaświadczeniu – 750 €. Niewykonanie obowiązków przewidzianych w dekrecie – nawet do 500 tys.€.

Informacje zaczerpnięto z publikacji: 

http://jazdaprawna.pl/2017/08/14/place-minimalne-i-procedury-z-nimi-zwiazane/

Oceń artykuł

Poprzedni artykułLuksusowa konieczność, która ochroni Cię przed skutkami KREPTD
Następny artykułJakie kary za przewóz bez wymaganego zezwolenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj