Strona główna Aktualności Dnia Małopolska: będą dotacje dla dróg lokalnych na Sądecczyźnie i Podhalu

Małopolska: będą dotacje dla dróg lokalnych na Sądecczyźnie i Podhalu

748
0
No Ratings Information Message

Samorządy w podregionach sadeckim i podhalańskim otrzymają ponad 39,2 mln zł na budowę lub modernizację dróg lokalnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Gospodarze gmin i powiatów otrzymali od zarządu województwa umowy gwarantujące wsparcie finansowe planowanych przedsięwzięć.

Budowa dróg lokalnych z takim wsparciem jest nowym działaniem w ramach PROW. – Konkurs okazał się dosyć trudny, o czym świadczy duża liczba odrzuconych wniosków. Na realizację wszystkich drogowych inwestycji w ramach środków z Europejskiego Funduszu na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich do małopolskich gmin i powiatów trafi ponad 79,3 ml zł, co łącznie pozwoli na wsparcie aż 85 projektów – powiedział cytowany w komunikacie prasowym – wicemarszałek Stanisław Sorys.

Członek zarządu Leszek Zegzda dodaje: – Cieszy duża liczba zadań drogowych realizowanych w subregionach. Samorządy potrafią wykorzystywać środki finansowe. Świadczy o tym perspektywa 2007-2013,w której wykorzystaliśmy 100 procent alokacji. To wzorcowy przykład. Jestem pewien, że w całości wykorzystamy środki, które są przed nami. Dużej aktywności będzie wymagał budżet województwa na przyszły rok, który w czterdziestu procentach jest proinwestycyjny, co oznacza bardzo wysoki poziom rozwoju – zaznaczył.

Nowe działanie w ramach PROW pozwalające na pozyskanie środków na budowę lub modernizację dróg ma na celu lepsze skomunikowanie terenów wiejskich z już istniejącą siecią drogową, tym samym ułatwienie dostępu do usług publicznych, dojazdu do pracy oraz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

Przy weryfikacji wniosków o dofinansowanie w ramach PROW uwzględniano kryteria związane z: dochodem podatkowym gminy, w której jest planowana realizacja zadania, wielkość bezrobocia w powiecie oraz powiązanie przedsięwzięcia z inwestycjami z zakresu tworzenia infrastruktury szerokopasmowej.

W sumie dofinansowanie trafi na realizację 44 zadań na Sądecczyźnie i Podhalu, z tego 9 projektów z dotacją w kwocie ponad 5 mln zł w obrębie Podhala, pozostałe, z dofinansowaniem 34 mln zł na Sądecczyźnie.

W sumie Ze środków Europejskiego Funduszu na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w Małopolsce zostanie dofinansowanych 85 projektów na łączną kwotę ponad 79 mln zł. Finansowe wsparcie wyniesie 63,3% poniesionych kosztów inwestycji, nie więcej jednak niż 3 mln zł na jednego beneficjenta.

 

Źródło: rynekinfrastruktuy.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKazachstan: ograniczenia w ruchu ciężarowym
Następny artykuł24 listopada utrudnienia na autostradzie A4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj