Strona główna Aktualności Dnia Małopolska: powstanie zintegrowany system sterowania ruchem

Małopolska: powstanie zintegrowany system sterowania ruchem

158
UDOSTĘPNIJ

Już za rok nowoczesny system sterowania ruchem obejmie całą Małopolskę. 25 marca umowę z wykonawcą, hiszpańską firmą Alumbrados Viarios Sociedad Anónima, podpisał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie – informuje rynekinfrastruktury.pl.

Koszt inwestycji to ok. 10 mln zł. System powstanie do marca 2015 r. i będzie rozszerzeniem działającego już Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem Regionu Podhalańskiego, w którego skład wchodzą m.in.: stacja monitorowania natężenia ruchu, stacja monitorująca warunki atmosferyczne oraz stan nawierzchni dróg, stacja monitoringu wizyjnego czy tablice informacji drogowej.

Zarządzi parkingiem i komunikacją publiczną

Małopolski projekt zintegrowanego systemu sterowania ruchem obejmuje dwa zadania: opracowanie i uruchomienie całej potrzebnej infrastruktury (m.in. systemów informatycznych i urządzeń) oraz administrowanie i nadzór nad funkcjonowaniem całego systemu, a także jego konserwację przez 3 lata.

– To rozwiązanie unikalne w skali całego kraju, z którego możemy być dumni także na arenie międzynarodowej. Docierają do nas bowiem głosy zagranicznych gości, którzy odwiedzają Małopolskę i sami podkreślają, że tego typu rozwiązania wcale nie są jeszcze tak powszechne w Europie – powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela.

Projekt zakłada budowę systemów informatycznych oraz zarządzających, m.in. parkingiem w Palenicy Białczańskiej czy komunikacją zbiorową na trasie Zakopane – Morskie Oko. Powstaną również aplikacje mobilne dla kierowców wraz z portalem internetowym. Stworzony system będzie miał charakter otwarty, co pozwoli w przyszłości na jego rozbudowę i integrację z innymi systemami.

Zintegrowany ze strażą pożarną

W ramach projektu powstaną trzy podsystemy informatyczne: system czasu przejazdu (obejmie drogi wojewódzkie i krajowe na trasach głównych miasta województwa: Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Oświęcimia oraz pomiędzy miejscowościami turystycznymi, takimi jak: Piwniczna, Muszyna i Krynica Zdrój. System będzie też obsługiwał odcinek DW-774 bezpośrednio przy lotnisku Balice), system zarządzania parkingiem w Palenicy Białczańskiej oraz system zarządzania komunikacją publiczną na odcinku Zakopane – Morskie Oko.

Nowy system zostanie także zintegrowany z systemem lokalizacji pojazdów Państwowej Straży Pożarnej na terenie Małopolski. Pozwoli to na przekazywanie danych o natężeniu ruchu i czasie przejazdu określonymi drogami.

 

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ