Strona główna Aktualności Dnia Mandaty dla kierowców – za co i ile?

Mandaty dla kierowców – za co i ile?

159
UDOSTĘPNIJ

Wbrew pozorom nie każdy mandat uderza kierowców po kieszeni równie mocno. Niektóre przewinienia – zwłaszcza te względem pieszych – są surowo karane. Inne – już niekoniecznie. Istnieje grupa wykroczeń, które są obwarowane mniejszymi sankcjami. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, które przewinienia kosztują nas najwięcej.

Kierowcy zobowiązani są przestrzegać wszystkich przepisów i jeździć ostrożnie – bez względu na to czy za złamanie prawa grozi kara więzienia, czy mandat. Ci, którzy narzekają na ciężki los kierowcy powinni jednak pamiętać, że kary mają czasem łagodniejszy wymiar. Najniższą, przewidzianą w taryfikatorze kwotą mandatu jest 50 zł. To maksymalna kara dla kierowcy, który przekroczy prędkość od 1 do 10 km/h. Z podobną sankcją muszą liczyć się zmotoryzowani, którzy przesadzają w drugą stronę i poruszają się z prędkością utrudniającą ruch innym pojazdom. Za to przewinienie grozi kara od 50 do 200 zł. Analogicznie wygląda sytuacja, w której kierowca utrudnia ruch innym pojazdom podczas cofania – tu również minimalna kara wynosi 50 zł (maksymalna 200 zł).

Silnik w ruchu, kierowca w kłopocie

– Zmotoryzowani powinni uczulić się także na oddalenie się od pojazdu kiedy silnik jest w ruchu – mówi Katarzyna Florkowska. Takie zachowanie skutkuje karą 50 zł. Podobie rzecz wygląda z ozdabianiem lub zasłanianiem numerów rejestracyjnych. Za takie zachowanie również możemy zostać ukarani mandatę w wysokości 50 zł. Takim mandatem zagrożone jest także palenie i jedzenie w trakcie jazdy.

Niechlujstwo jest karalne

Właściciel, użytkownik bądź kierujący pojazdem nie mogą dopuścić do ruchu na drodze publicznej pojazdu, który jest nienależycie zaopatrzony w urządzenia bądź urządzenia te nie działają właściwie. Za takie niedopatrzenie grozi kara między 50 a nawet 200 zł (w zależności od skali wykroczenia). To samo dotyczy sytuacji, w której właściciel czy kierujący pozwalają, aby pojazd bez dokumentów stwierdzających dopuszczenie do ruchu poruszał się po drodze publicznej. To przwinienie wyniesie 50 zł. Wystrzegać należy się także zaśmiecania bądź zanieczyszczania drogi publicznej. Takie niekulturalne zachowanie zagrożone jest karą od 50 do 200 zł.

 

 

Źródło: korkowo.pl

se.pl (grafika)

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here