Strona główna Aktualności Dnia Manipulacja zapisami tachografów

Manipulacja zapisami tachografów

1122
0
5/5 (1)

„Niedozwolone urządzenia, służące do manipulacji zapisami tachografów, znaleźli w dwóch litewskich ciężarówkach dolnośląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Miejsca instalacji, sposób podłączenia i wykonania miały uniemożliwić ich wykrycie. Nie stanowiło to jednak problemu dla doświadczonych inspektorów, że w obu przypadkach nastąpiła manipulacja zapisami tachografów” poinformowała na swoim portalu WITD Wrocław.

Manipulacja zapisami tachografów to Najpoważniejsze Naruszenie

Inspektorzy z legnickiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu zatrzymali do kontroli drogowej dwa samochody ciężarowe, za pomocą których litewski przewoźnik wykonywał międzynarodowy transport drogowy do Niemiec.

Kolejna manipulacja zapisami tachografów

W trakcie prowadzonych czynności oraz kontroli danych z tachografów cyfrowych i kart kierowców inspektorzy zaczęli podejrzewać, że prawdopodobnie do tachografów zostały podłączone nielegalne urządzenia wpływające na ich pracę. Inspektorzy podjęli decyzję o skierowaniu ciężarówek do specjalistycznego serwisu tachografów. W trakcie szczegółowej kontroli, potwierdziły się przypuszczenia inspektorów. W obu ciężarówkach były zainstalowane urządzenia służące do manipulacji zapisami tachografów. Dzięki czemu kierowcy mogli w trakcie jazdy rejestrować okresy odpoczynku, co dawało im możliwość wydłużenia jazdy bez rejestracji jakichkolwiek naruszeń.

Poprzednia kontrola tachografów

Najciekawsze w całej sytuacji jest to, że w ubiegłym roku tachografy z obu pojazdów miały przeprowadzoną kontrolę w uprawnionych litewskich serwisach. Co ciekawe jedna z nich zaledwie dwa miesiące temu. Nieuczciwy proceder stosowany był w celu osiągnięcia jak największych zysków przez licencjonowanego litewskiego przewoźnika, spełniającego tzw. wymóg „dobrej reputacji”.

KREPTD – Grupy naruszeń przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014

Manipulacja zapisami tachografów o której mowa to:

Art.32 ust.3    Korzystanie z nielegalnego urządzenia, które może zmienić zapisy tachografu.

Art.32 ust.3    Fałszowanie, ukrywanie, likwidowanie i niszczenie danych zarejestrowanych na wykresówkach lub przechowywanych i wczytanych z tachografu lub karty kierowcy.

Konsekwencje manipulacja zapisami tachografów

Stwierdzone naruszenia skutkowały usunięciem niedozwolonych urządzeń z instalacji tachografów zamontowanych w obu ciężarówkach. Natomiast kierowców ukarano mandatami, a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułTysiące nielegalnych kar za AETR i ATP?
Następny artykułKREPTD – najpoważniejsze naruszenia (NN) – #9

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj