Strona główna Aktualności Dnia Ministerstwo przewiduje wzrost wpływów z Viatoll

Ministerstwo przewiduje wzrost wpływów z Viatoll

1107
0
No Ratings Information Message

transport-miedzynarodowy-transport-ekologiczny-ochrona-srodowiskaLatem miesięczne wpływy z opłat za korzystanie z dróg powinny sięgnąć 90 mln zł – poinformował w środę w Sejmie dyrektor z resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Jarosław Waszkiewicz. Obecnie wynoszą one 60-70 mln zł.

 W środę odbyło się posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury na temat funkcjonowania systemu Viatoll. Działający od 3 lipca 2011 r. system zapewnia elektroniczny pobór myta. Opłaty pobierane są od pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t oraz autobusów niezależnie od ich wagi.

Wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz zapewnił posłów komisji infrastruktury, że wpływy z tego systemu są zgodne z oczekiwaniami rządu.

Waszkiewicz poinformował, że do tej pory pobrano opłaty od pojazdów ciężarowych w wysokości 1 mld 387 mln zł. Z kolei opłaty od pojazdów osobowych wyniosły 208 mln zł.

Waszkiewicz przypomniał, że od początku funkcjonowania systemu Viatoll nastąpiły trzy jego rozszerzenia. „Ostatnie w styczniu i w marcu tego roku. Łączna sieć dróg objęta tym systemem urosła do 2 tys. 191 km” – podkreślił.

Zapowiedział, że kolejne rozszerzenia systemu są przygotowywane na drugą połowę tego roku. „Będzie on rozszerzany w pierwszej kolejności na nowo budowane odcinki dróg szybkiego ruchu, autostrad i dróg ekspresowych” – wyjaśnił.

Według dyrektora z resortu transportu sezonowość opłat jest typowa dla tego rodzaju przedsięwzięć. Podkreślił, że wpływy z opłat za korzystanie z dróg są mniejsze zimą i wczesną wiosną. „Za chwilę powinny one rosnąć; obecnie wynoszą w skali miesiąca 60-70 mln zł” – powiedział.

„Oczekujemy, że w związku z sezonowością ruchu wpływy te sięgną w okresie letnim 90 mln zł” – podkreślił.

System elektronicznego poboru opłat Viatoll działa od 3 lipca 2011 r. – w początkowej fazie obejmował ok. 1565 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA, a 1 lipca 2012 r. system rozszerzono o kolejnych 325 km dróg. Opłaty pobierane są od pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t oraz autobusów niezależnie od ich wagi.

Poprzednie rozszerzenie systemu nastąpiło 12 stycznia br., gdy dołączono do niego odcinki autostrady A1 oraz dróg ekspresowych S1 i S8. Rozszerzenie objęło wówczas 139,2 km dróg.

PAP/wnp.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułOświadczenie dotyczące roli Biura Premiera RP ws. kar nakładanych na kierowców za viaTOLL
Następny artykułPolicja zbroi się na kierowców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj