Strona główna Aktualności Dnia Nawet 375 euro kary za brak tej winiety!

Nawet 375 euro kary za brak tej winiety!

262
UDOSTĘPNIJ

Nawet 375 euro kary mogą zapłacić kierowcy samochodów ciężarowych, którzy nie dostosują się do obowiązku posiadania francuskiej winiety Crit’Air. Przepis zacznie obowiązywać od 1 lipca br.

Winietę ekologiczną o nazwie Crit‘Air wprowadzono we Francji 1 lipca 2016 r. Od 1 listopada 2016 r. nastąpiło to w gminie Grenoble, a od 12 grudnia 2016 r. w regionie Lyon. Od 1 kwietnia 2017 r. obowiązuje również w przypadku pojazdów niezarejestrowanych na terenie Francji (również polskich przewoźników).

Dostępna jest ona w 6 kategoriach i kolorach, które uzależnione są od daty rejestracji pojazdu, efektywności energetycznej i ilości wydzielanych przez pojazd spalin. Dotychczas funnkcjonował tzw. okres przejściowy, w którym kierowcy za wjazd do strefy ekologicznej nie otrzymywali mandatów. Działanie ma na celu zmniejszenie poziomu spalin i zanieczyszczeń powietrza oraz stopniowe wyeliminowanie starych pojazdów zanieczyszczających środowisko.

Kary, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, za nieposiadania winiety to:

  • 68 euro dla samochodów osobowych i wszystkich innych pojazdów (naruszenie „kara – kategoria 3”),

  • 135 euro dla samochodów ciężarowych i autobusów (naruszenie „kara – kategoria 4”).

Nieuregulowanie opłaty do 45 dni od jej nałożenie skutkuje wzrostem kwoty do 180 euro dla kategorii 3, a dla kategorii 4 do 375 euro.

Ponadto od 1 lipca br. do paryskiej strefy ekologicznej zakaz wjazdu będą miały pojazdy oznaczone kategorią 5.

Winietę można uzyskać za pomocą strony internetowej: https://www.certificat-air.gouv.fr/

praca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here