Strona główna Aktualności Dnia Nie poddasz się badaniu alkomatem? Sprawdź jaka czeka Cię kara

Nie poddasz się badaniu alkomatem? Sprawdź jaka czeka Cię kara

244
UDOSTĘPNIJ

Czy możesz odmówić badania trzeźwości? Bez względu na to, czy jesteś trzeźwy, czy nie zagranicą powinieneś zgodzić się na test alkomatem. Za odmowę poddania się badaniu w niektórych krajach Europy możesz zostać ukarany wysokim mandatem, a nawet karą więzienia.

W Austrii za odmowę przeprowadzenia badania, kierowcy automatycznie przypisuje się 1,6 promila alkoholu we krwi. Za to grozi kierowcy od 1600 do 5900 euro mandatu, a dodatkowo obcokrajowiec zostanie ukarany zakazem prowadzenia pojazdów w Austrii przez okres minimum 6 miesięcy.

Do 4 500 euro mandatu i kara pozbawienia wolności do 2 lat – takie z kolei sankcje grożą kierowcy we Francji jeśli nie zgodzi się na badanie trzeźwości. W Holandii odmowa kwalifikowana jest jako czyn karalny, za który przewiduje się mandat w wysokości 1000 euro i zakaz prowadzenia pojazdów przez okres 9 miesięcy. Słono kosztować może także kosztować taka odmowa we Włoszech, gdzie kara wynosi od 1 500 do 6 000 euro i nawet 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Surowa kara za odmowę poddania się badaniu trzeźwości grozi również kierowcy w Luksemburgu, gdzie taryfikator przewiduje mandat w wysokości od 500 do 10 000 euro, a kara więzienia może wynieść od 3 dni do 8 lat. W Szwajcarii wysokość mandatu uzależniona jest od dochodów odmawiającego badania, ale może on zostać pozbawiona wolności do nawet 3 lat.

Odmówić badania alkomatem można w Niemczech, ale w takiej sytuacji policja może zlecić badanie krwi.

praca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

  1. Wybierając się za granicę autem dobrze mieć jednak ze sobą alkomat. Zwłaszcza w wakacje, jak chcemy sobie odpocząć przy ognisku, na kempingi itd. Nie tylko różne konsekwencje i kary, ale też co kraj to praktycznie inny dopuszczalny limit albo okrągłe 0.00. Kiedyś kolega pożyczył mi na wyjazd Alkohita X50 i od tej pory jak gdzieś jedziemy całą paczką to go zabieramy. Rano człowiek czuje się dużo pewniej i nie obawia się Policji, która bardzo chętnie zatrzymuje „obce” rejestracje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here