Strona główna Aktualności Dnia Nie poddasz się badaniu alkomatem? Sprawdź jaka czeka Cię kara

Nie poddasz się badaniu alkomatem? Sprawdź jaka czeka Cię kara

1859
1
5/5 (2)

Czy możesz odmówić badania trzeźwości? Bez względu na to, czy jesteś trzeźwy, czy nie zagranicą powinieneś zgodzić się na test alkomatem. Za odmowę poddania się badaniu w niektórych krajach Europy możesz zostać ukarany wysokim mandatem, a nawet karą więzienia.

W Austrii za odmowę przeprowadzenia badania, kierowcy automatycznie przypisuje się 1,6 promila alkoholu we krwi. Za to grozi kierowcy od 1600 do 5900 euro mandatu, a dodatkowo obcokrajowiec zostanie ukarany zakazem prowadzenia pojazdów w Austrii przez okres minimum 6 miesięcy.

Do 4 500 euro mandatu i kara pozbawienia wolności do 2 lat – takie z kolei sankcje grożą kierowcy we Francji jeśli nie zgodzi się na badanie trzeźwości. W Holandii odmowa kwalifikowana jest jako czyn karalny, za który przewiduje się mandat w wysokości 1000 euro i zakaz prowadzenia pojazdów przez okres 9 miesięcy. Słono kosztować może także kosztować taka odmowa we Włoszech, gdzie kara wynosi od 1 500 do 6 000 euro i nawet 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Surowa kara za odmowę poddania się badaniu trzeźwości grozi również kierowcy w Luksemburgu, gdzie taryfikator przewiduje mandat w wysokości od 500 do 10 000 euro, a kara więzienia może wynieść od 3 dni do 8 lat. W Szwajcarii wysokość mandatu uzależniona jest od dochodów odmawiającego badania, ale może on zostać pozbawiona wolności do nawet 3 lat.

Odmówić badania alkomatem można w Niemczech, ale w takiej sytuacji policja może zlecić badanie krwi.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułW Niemczech powstanie elektryczna autostrada
Następny artykułSkuteczność powołania się na art. 12 rozporządzenia 561/2006 WE

1 KOMENTARZ

  1. Wybierając się za granicę autem dobrze mieć jednak ze sobą alkomat. Zwłaszcza w wakacje, jak chcemy sobie odpocząć przy ognisku, na kempingi itd. Nie tylko różne konsekwencje i kary, ale też co kraj to praktycznie inny dopuszczalny limit albo okrągłe 0.00. Kiedyś kolega pożyczył mi na wyjazd Alkohita X50 i od tej pory jak gdzieś jedziemy całą paczką to go zabieramy. Rano człowiek czuje się dużo pewniej i nie obawia się Policji, która bardzo chętnie zatrzymuje „obce” rejestracje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj