Strona główna Aktualności Dnia Niemiec doświadczył kary z nowego taryfikatora mandatów

Niemiec doświadczył kary z nowego taryfikatora mandatów

873
No Ratings Information Message
„W dniu 15 grudnia inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach zatrzymali niemieckiego kierowcę, który drastycznie naruszył przepisy dotyczące czasu jazdy, przerw i odpoczynków. Kontrolowany kierowca siedmiokrotnie skrócił dzienny okres odpoczynku średnio o 2 ? 3 godzin. Od początku grudnia w ogóle nie odebrał tygodniowego okresu odpoczynku. Dzienny czas prowadzenia pojazdu wydłużył ponad dopuszczalną normę 9 razy, w tym dwa razy o 11 i 12 godzin. Sześciokrotnie przekroczył dopuszczalny okres prowadzenia pojazdu bez przerwy, średnio o prawie 2 godziny. Tylko za ww. naruszenia naliczono karę pieniężną dla przedsiębiorcy* w wysokości 17 650 zł (ograniczono ją zgodnie z ustawą o transporcie drogowym do 15 000 zł).

Dodatkowo kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł, pojazd usunięto na parking strzeżony, a kierowcy nakazano odebranie 45 godzinnego odpoczynku tygodniowego.” Źródło: http://www.gitd.gov.pl/.

Przypis: Jak więc widać na powyższym przykładzie, nowy taryfikator mandatów, który wszedł w życie od 29.11.2009 roku, szybko znalazł praktyczne zastosowanie do kierowcy, który przekroczył okresy prowadzenia, przerw i odpoczynków. Kierowcy powinni pamiętać, że obecnie każda kontrola w której zostaną stwierdzone naruszenia w ww. zakresie będzie skutkować mandatem nałożonym bezpośrednio na kierowcę niezależnie od kary nałożonej na przewoźnika. 

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko