Strona główna Aktualności Dnia Nowe fotoradary przy polskich drogach

Nowe fotoradary przy polskich drogach

878
0
No Ratings Information Message
W połowie sierpnia przy polskich drogach rozpocznie się montaż 300 nowych urządzeń robiących zdjęcia kierowcom. Dziurawy do tej pory system może okazać się skuteczny i mocno uderzy po kieszeni – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
 

 Ponadto na przełomie 2012 i 2013 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje uruchomienie nowego systemu informatycznego obsługującego sieć fotoradarów. Dzięki niemu m.in. zdjęcia kierowców naruszających prawo będą bardziej precyzyjne, co pozwoli na szybkie wystawianie mandatów. Docierać one będą do winnych wykroczenia w ciągu miesiąca, czyli dwa razy szybciej niż dotychczas. – Liczba poprawnie odczytanych zdjęć znacznie się zwiększy, co przełoży się na skrócenie procedury – zapewnia Alvin Gajdahur z GITD. Wdrożenie nowych rozwiązań i utrzymanie systemu przez dziesięć najbliższych lat ma kosztować około 140 milionów złotych netto.


Obecnie Inspekcja Transportu Drogowego korzysta z tymczasowych rozwiązań – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. To oznacza, że nie zawsze jakość fotografii, która jest podstawą do wystawienia mandatu, jest najwyższa. To w konsekwencji powoduje, że inspektorzy muszą ręcznie weryfikować zdjęcia,  a to znacznie przedłuża całą procedurę wystawienia mandatu.
Mandatów nie unikną też cudzoziemcy. Nowy system ma umożliwiać wystawianie zapytań o zagraniczne rejestracje do unijnej bazy danych, którą kontroluje Komisja Europejska.

„Dziennik Gazeta Prawna” zaznacza, że obecnie na terenie całego kraju na około 800 istniejących masztach na stałe zainstalowanych jest tylko 70 fotoradarów. Po wdrożeniu nowego systemu będzie aktywna nawet połowa masztów.

TR/Onet.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPismo do Premiera w sprawie kar nakładanych przez ITD
Następny artykułPrzypominamy: do 30 czerwca należało zaktualizować rozkłady jazdy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj