Strona główna Aktualności Dnia Nowe fotoradary

Nowe fotoradary

1041
0
No Ratings Information Message

Karanie kierowców, przekraczających prędkość, zostanie zautomatyzowane. Fotoradar zrobi zdjęcie, a komputer sam rozpozna samochód i wystawi mandat. Nowoczesna technologia ma przyspieszyć całą procedurę, jednak zdaniem ekspertów – może prowadzić do błędów i nieuzasadnionych kar – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

O błędnych pomiarach fotoradarów słyszeliśmy już nie raz. Chyba najbardziej znanym przykładem jest kierowca ciężarówki, który według urządzenia pomiarowego jechał 140 km/h i to na wstecznym. W takiej sytuacji automat zidentyfikowałby tablicę rejestracyjną i wystawił mandat. Podobne wątpliwości budzą zdarzenia, gdy na zdjęciu są dwa samochody, a szczególnie,

 

gdy tablica rejestracyjna tego, który faktycznie jechał za szybko jest nieczytelna. W tym momencie komputer może stwierdzić, że to ten drugi pojazd jechał za szybko.

Prace nad nowym systemem są aktualnie na etapie procedury przetargowej. Marcin Flieger z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego poinformował DGP, że system ma rozpoznać wątpliwe sytuacje, które będą później analizowane przez pracownika GITD i to człowiek ma decydować o ewentualnym nałożeniu kary na kierowcę. Jednak z drugiej strony, nadal to system komputerowy będzie decydował o tym, czy potrzebna jest dokłada analiza zrobionego zdjęcia.

Problem jest tym większy, że GITD chce wystawiać mandaty w trybie postępowania administracyjnego, zamiast wykroczeniowego. Oznacza to, że kierowca otrzyma dostęp do zdjęcia dopiero po skierowaniu sprawy do sądu rejonowego w chwili zakwestionowana mandatu. Jeśli sąd przyzna rację kierowcy to kara zostanie anulowana, jednak w przypadku potwierdzenia wykroczenia, kara może zostać podniesiona, a dodatkowo kierowca będzie musiał zapłacić koszty sądowe.

Eksperci zauważają, że system automatyczny sprawdziłby się przy wykorzystaniu nowoczesnych fotoradarów, które wyodrębniają i zaznaczają pojedyncze samochody, podczas pomiaru. W takiej sytuacji wiadomo na 100 proc., którego pojazdu dotyczył pomiar.

Nowy system komputerowy ma w Polsce pojawić się na przełomie 2012 i 2013 roku.

wp.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułWykonywanie przewozów regionalnych specjalnych
Następny artykułPublikacja Rzeczpospolitej na temat ważenia pojazdów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj