Strona główna Aktualności Dnia Nowe inwestycje drogowe mogą zwiększyć PKB

Nowe inwestycje drogowe mogą zwiększyć PKB

172
UDOSTĘPNIJ

budowa drógZ aktualnego raportu PKO BP na temat inwestycji infrastrukturalnych wynika, że wartość ogłoszonych do końca ub.r. przetargów dotyczących tylko dróg sięgnęła 36,9 mld zł. Z ogłoszonych w tym czasie ponad 40 przetargów drogowych na czoło wysuwają się konkursy na trasy ekspresowe na odcinkach Nowa Sól – Legnica i Korzeńsko – Wrocław oraz dokończenie południowej obwodnicy Warszawy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Faktyczne rozpoczęcie wielu z planowanych inwestycji wydaje się możliwe do połowy roku – mówi Paweł Borys, dyrektor ds. strategii i inwestycji PKO BP.

A to dobra informacja dla polskiej gospodarki.

Materializacja tego realistyczno-optymistycznego scenariusza oznaczałaby impuls dla wzrostu gospodarczego. Z naszych szacunków wynika, że efekt fiskalny wynikający z planowanego przyspieszenia inwestycji infrastrukturalnych, także kolejowych, wyniesie 0,6 proc. PKB – szacuje Borys.

Przypomina, że negatywny impuls fiskalny związany z budową dróg był jedną z głównych przyczyn spowolnienia w 2013 r., jako że odjął 0,9 proc. od PKB.

Jednak nie brakuje sceptyków. Jak mówi Adrian Furgalski, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych „Tor”, na rozpoczęcie prac trzeba będzie poczekać dłużej, niż szacuje to PKO BP.

W okolicach listopada spodziewam się pokazowego wbijania łopat w związku z wyborami samorządowymi. Ale tak naprawdę prace ruszą pełną parą nie wcześniej niż wiosną 2015 r. – przekonuje Adrian Furgalski.

To dlatego, że wprawdzie przetargi zostały już ogłoszone, ale rozstrzygnięcia zapadną dopiero teraz. W najbliższych dniach bowiem będą dopiero otwierane oferty. Istnieje ryzyko, że firmy zaangażowane w przetargi będą się bić o nie także w sądach, co opóźni ostateczne rozstrzygnięcia.

Źródło: gazetaprawna.pl

praca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here