Strona główna Aktualności Dnia Nowe promy dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej?

Nowe promy dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej?

1026
0
No Ratings Information Message

Jak wynika z listu intencyjnego podpisanego podczas 4. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie, PŻB dzięki polskim stoczniom od 2019 r. znajdzie się w posiadaniu dwóch nowych promów pasażersko-samochodowych.

List intencyjny został podpisany przez Polski Fundusz Rozwoju, PKO Bank Polski SA oraz Gdańską Stocznię Remontową im. J. Piłsudskiego SA, Stocznię Remontową ”NAUTA” SA, Morską Stocznię Remontową Gryfia SA, Szczeciński Park Przemysłowy Sp. z o.o..

Według projektu, z dniem 1 stycznia 2017 r. ma wejść w życie ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, wtedy też powstanie Konsorcjum.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło zaznaczył, iż podpisanie listu intencyjnego wynika z faktu, iż jest to dobre przedsięwzięcie dla polskich stoczni oraz polskich przedsiębiorstw, które będą korzystały z tych promów.

Obecna w Szczecinie premier Beata Szydło podkreśliła natomiast znaczenie przemysłu morskiego w Polsce oraz wagę budowy polskiej marki.

Polski Fundusz Rozwoju poinformował w komunikacie, iż budowa nowych promów dla PŻB wzmocni rozwój polskich stoczni oraz bardzo dobrze wpisuje się w założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Promy, jakie mają powstać, będą w stanie przewieźć 900 pasażerów. Statki będą miały wymiary 224m długości i 31m szerokości, zasilane będą przez LNG lub paliwo tradycyjne. Jeden lub oba promy będą także przystosowane do przewozu ciężkiego ładunku jak np. wagony kolejowe.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Paweł Brzezicki powiedział, że promy mają pływać na trasie Świnoujście – Ystad i powinny zacząć kursować w okolicach połowy 2019 r. Koszt jednego promu wyceniono na 450 mln zł.

Minister gospodarki morskiej i śródlądowej Marek Gróbarczyk zaznaczył, ze projekt ustawy, aby wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. winien być podpisany przez prezydenta maksymalnie do połowy sierpnia br.

8 czerwca w Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie projektu tej ustawy, który przewiduje m.in. zwolnienie stoczni z opłaty podatku VAT oraz włączenie stoczni do Specjalnych Stref Ekonomicznych.

 

Źródło: etransport.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułZmiany w minimalnej francuskiej
Następny artykułOdcinkowy pomiar prędkości na DK nr 3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj